Reklamsız Sözcü

Sırbistan’dan Türkiye’ye Rusya için arabuluculuk mesajı

Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuciç, Rusya ile Türkiye'nin ilişkilerini düzeltmesi adına Türkiye'ye 'arabuluculuk' teklifinde bulundu.

android-time 17:23 29 Aralık 2015
Sırbistan’dan Türkiye’ye Rusya için arabuluculuk mesajı
Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuciç, Rusya ile Türkiye'nin ilişkilerini düzeltmesi adına Türkiye'ye 'arabuluculuk' teklifinde bulundu.

Türkiye bir dönem bölgesindeki tüm sorunlarda başvurulan, güvenilir arabulucu rolündeydi. Oysa şimdi, bir zamanlar ‘arasını bulduğumuz' ülkeler, Türkiye’ye ‘arabuluculuk teklifi' yapmaya başladı. Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vuciç, Belgrad’ı ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “isterseniz, Rusya ile ilişkilerinizin düzelmesi için devreye girebiliriz” mesajı verdi.

Reuters

Zeynep GÜRCANLI/ANKARA

Türkiye bir dönem, Bosna-Hersek ile Sırbistan’ın sorunlarını çözmek için devreye girmiş, “üçlü mekanizma” kurmuştu. Davutoğlu, bu ziyaretinde de üçlü mekanizmayı yeniden gündeme getirmek istedi, ancak “sis” engeline takıldı. Sırp ve Türk Başbakanları’nın, Sırbistan’ın Novi Pazar kentinde, Bosna-Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç ile buluşmaları planlanıyordu. Bunun için Türkiye’den Belgrad’a da iki helikopter gönderildi. Ancak helikopterler, sis nedeniyle Belgrad yerine Sırbistan’ın Niş kentine indi. Dolayısıyla da Novi Pazar’daki üçlü görüşme iptal oldu.

Reuters

Rusya ile uçak krizi yaşanmasının ardından Davutoğlu iki ülkeyi ziyaret etti; Bulgaristan ve Sırbistan.

Bu iki ülke de, Rusya ile ilişkiler açısından büyük önem taşıyan ülkeler. Bulgaristan’da krizde Rus yanlısı kamuoyu, bu ülkedeki Türk kökenlilerin kurduğu partinin başkanının görevinden alınmasına yol açmıştı. HÖH Başkanı Lütfi Mestan, kriz sonrasında Türkiye yanlısı bir açıklama yapınca, partinin Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın tepkisini çekmiş, Doğan’ın girişimiyle Mestan görevinden alınmıştı.

Sırbistan da, Balkanlar’da Rusya ile en yakın ilişkilere sahip ülke olarak öne çıkıyor.

Davutoğlu’nun önce Sofya, ardından da Belgrad ziyaretleri de, Rusya’nın Türkiye aleyhine başlattığı kampanyanın “zararını azaltmayı” amaçlıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:5529.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more