Reklamsız Sözcü

Suudi Arabistan’da ilk defa bir kadın seçildi

Suudi Arabistan'da kadınların ilk kez oy kullandığı belediye başkanlığı seçimlerinde, ülke tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi

android-time 12:41 13 Aralık 2015
Suudi Arabistan’da ilk defa bir kadın seçildi
Suudi Arabistan'da kadınların ilk kez oy kullandığı belediye başkanlığı seçimlerinde, ülke tarihinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçildi

Suudi Arabistan’ta ilk kez bir kadın dün yapılan seçimlerinin ardından belediye meclisine seçildi.Bu seçimlerde kadınların ilk kez aday olmasına da izin verilmişti.

Suudi kadınlar ilk kez seçimlere katıldı / Foto: Reuters

Suudi Arabistan dünyada kadınların araba kullanma hakkının olmadığı tek ülke olmasının yanı sıra, bugüne kadar kadınların seçimlere katılmasına da izin verilmiyordu. İlk kez seçme ve seçilme hakkı kazanan kadınlar, sandık başına giderek yerel seçimler için oy kullandı. Yerel saat ile 08.00’de başlayan oy verme işlemi, akşam 17.00’da sona erdi.

Suudi Arabistan'da 3 dönemdir yapılan belediye meclis üyesi seçimlerine yaklaşık 979 kadın ilk kez aday oldu. Seçimde yaklaşık 130 bin kadın ilk kez sandık başına giderek oy kullandı. Seçmenler, 1296 merkezde oy kullandı.

BELEDİYE MECLİSİ’NDEKİ İLK KADIN

Yerel seçimlerde, 5938 erkeğin yanı sıra 978 kadın da adaylığını koydu. Seçim Komisyonu, Salma bint Hizab el-Oteibi’nin Mekke’ye bağlı Madrakah bölgesinde belediye meclisi üyesi olarak seçildiğini açıkladı. Oteibi’nin yedi erkek ve iki kadına karşı yarıştığı öğrenildi.

Bu seçim, ülke tarihindeki üçüncü seçim oldu / Foto: Reuters

Kadın adaylar seçmenleriyle paravanın arkasından konuşurken, seçim kampanyasında da ya paravanın arkasından seçmenleriyle konuşmuş ya da erkekler tarafından temsil edilmişlerdi.

ÜLKE TARİHİNDEKİ ÜÇÜNCÜ SEÇİM

Suudi Arabistan krallığında nadir olarak seçimler yapılıyor. Bu ülke tarihinin üçüncü seçimi.1965-2005 arasında ülkede hiç seçim yapılmadı. Kadınların seçimlere katılma kararını bu yıl Ocak’ta ölen Kral Abdullah aldı. Bu karar Abdullah’ın en önemli siyasi miraslarından biri olarak kabul ediliyor. Kral Abdullah, ülkenin en üst düzey danışma konseyi olan Şura Mecslisi’ne 30 kadın atamıştı.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması devrim olarak görülüyor / Foto: Reuters

Uzmanlar seçimleri, Suudi Arabistan’da bir dönüm noktası olarak değerlendiriyor. Suudi kadınlar, aynı zamanda evlenmeleri, pasaport almaları, ülke dışına çıkmaları veya yüksek eğitim almaları için genellikle eş veya babaları gibi erkek yakınlarından izin almak zorunda.

BBC

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:5113.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more