Reklamsız Sözcü

TİKA, Tuzhurmatu`ya 300 ailelik yardım gönderdi

TİKA, Tuzhurmatu`ya 300 ailelik yardım gönderdi

android-time 11:39 26 Aralık 2015
TİKA, Tuzhurmatu`ya 300 ailelik yardım gönderdi
TİKA, Tuzhurmatu`ya 300 ailelik yardım gönderdi

Ahmet Haşim Muhtaroğlu-Erbil-Irak(DHA)

Terör örgütü IŞİD`in geçen yıl Irak`ta bazı bölgeleri işgal etmesinden bu yana Iraklılar`ın yardımına koşan Türkiye Cumhuriyeti yardımlarını hız kesmeden sürdürüyor.

2014 Haziran ayından beri Türkiye Cumhuriyeti, Iraklılara yardım eli uzatmaya devam ediyor. Türkiye Başbakanlığına bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı TİKA ile AFAD kurumları ve Türk Kızılayı Irak`ta IŞİD terör örgütünün saldırıları nedeniyle meydana gelen göç dalgalarının ardından göçmenlere insani yardımlarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Irak Türkmen Cephesi`nin Salahattin İl Başkanı Heytem Haşim Muhtaroğlu, Tuzhurmatu ilçesinde Türkmenlere dağıtılmak üzere TİKA yardımlarını teslim aldı.

Erbil şehrinde yardımların teslim alınması sırasında Türkiye Cumhuriyeti`nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam, TİKA danışmanı ve Türk Kızılayı`nın yönetim kurulu üyesi Kamil Kolabaş ve Türk Kızılayı`nın Irak temsilcisi Şafak Lostar hazır bulundu. Irak`ın Selahattin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde geçtiğimiz 12 Kasım günü meydana gelen çatışmalardan dolayı Türkmenlerin evleri kullanılmaz hale gelmişti.

300 AİLELİK YARDIM

Yaklaşık 300 ailenin mağdur olduğu Tuzhurmatu ilçesinde yaşayan ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması kapsamında Irak Türkmen Cephesi (ITC) Selahattin il Başkanlığı tarafından Erbil Başkonsolosluğu aracılığıyla TİKA`ya insani yardım talepleri bildirilmişti. Bu doğrultuda Türkmenler için 150 adet ev tipi ocak, 75 adet soba, 300 ailelik muhtelif gıda malzemelerin temini gerçekleştirildi.

TİKA Başkan Danışmanı Kolabaş Biz başından bu yana soydaşlarımızın yanında olmak istiyoruz Türkiye`nin TİKA eliyle Türkmen halkının yanı sıra tüm dünyada din, dil, ırk gözetmeksizin mazlumların yanında olacağını ifade etti.

ITC Selahattin İl Başkanı Heytem Muhtaroğlu ise TİKA ve Kızılay`ın bölgeye yaptığı yardımlarından dolayı müteşekkir olduklarını ve insani yardım kapsamında Tuzhurmatu`ya bu güne kadar 30 tırdan fazla yardım geldiğini belirtti. ITC Selahattin İl Başkanı Muhtaroğlu, Türkiye`nin Irak`ta göçmenlere özel bir önem verdiğini, ancak Türkmenlere daha özel bir önem verdiğini kaydetti, ayrıca insani yardımda tek yardım yapan devletin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti`nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam gönderilen yardımlar hakkında bilgi verdi. İnam, Türkiye`nin her zaman ihtiyaç sahiplerine elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştığını söyledi. Türk Kızılayı`nın Irak temsilcisi Şafak Lostar ise, bundan sonra da bu tür yardım faaliyetlerinin devam edeceğini belirtti.

DHA-Dış Haberler – Irak –
2015-12-26 11:33:43

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more