Reklamsız Sözcü

Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor (2)

Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor (2)

android-time 12:52 29 Aralık 2015
Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor (2)
Türkiye ile Sırbistan arasında YDİK kuruluyor (2)

Özgür ALTUNCU – Belgrad (DHA)- Başbakan Ahmet Davutoğlu Belgrad`da Sırbistan – Türkiye İş Forumu`nda konuştu. Başbakan Davutoğlu Sırp Mevkidaşı Vuçiç ile yaptıkları görüşmelerde iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) kurulmasına karar verdiklerini söyledi. Davutoğlu, `Bütün önemli bakanlıklarımızın katılacağı böyle bir mekanizmayı başlatıyoruz. Her sene mutlaka iki hükümetin en önemli bakanlıkları iki başbakanın eşliğinde toplanacak` diye konuştu.

İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

Sadece hükümetler arasında değil, işadamları arasında da yeni bir vizyonun oluşmakta olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu söyleyen Davutoğlu, ` Çok açık bir tahattümüz var. Siz kendi aranızda anlaşın, arkanızda iki başbakanı birden bulacaksınız. Hiçbir engelle karşılaşmayacaksınız` dedi.

BİRLİKTE AB`YE

Sırbistan`ın da AB ile müzakere sürecinde olduğunu hatırlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu ` Umarım Sırbistan`ın AB üyelik süreci uzun sürmez. Türkiye ile birlikte el ele kol kola AB üyesi olur` şeklinde konuştu.

TÜRK İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç`de Belgrad`da etkili olan sisli havayı hatırlatarak,` Belgrad`ı sis kapladı. Ama bu havada Belgrad bölgenin en büyük şehri olarak sizi her zaman bekliyor. Bu sene içinde biz ticaret hacmimizi yüzde 20 arttırdık. Bunu çok daha büyük oranda yapabiliriz`dedi. Türk işadamlarını Sırbistan`a yatırım yapmaya çağıran Vuçiç, ` Ben garanti ediyorum ki, Sırbistan`da 1 dolarlık daha fazla bir teklif alacaksınız. Bizim isteğimiz sizin buraya gelmeniz. Burada iş gücü var. Türkiye`ye karşı saygımız var. Biz bu konuda dürüstüz, size karşı misafirperverliğimizi göstereceğiz` diye konuştu.

Sırbistan-Türkiye İş Forumu, T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuci´c, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovic, Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marko Cadez`in katılımları ile 28 Aralık 2015 tarihinde Sırbistan`da gerçekleşti.

Başbakan, Ahmet Davutoğlu, seçimin ardından yeni hükümetin başbakanı olarak, geleneksel Kıbrıs ve Azerbaycan ziyaretlerinden sonra üçüncü resmi ziyaretini Sırbistan`ın başkenti Belgrad`a gerçekleştirdiğini söyledi. Ziyaretin Sırbistan ile olan ilişkilere verilen önemin göstergesi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuci´c ile Yüksek Düzeyli Işbirliği Konseyi`nin kurulmasına karar verildiğini ve ilk toplantının 2016`da Türkiye`de gerçekleştirileceğini söyledi. Iki ülke arasındaki 780 milyon dolarlık dış ticaret hacmini 2016 yılında 1 milyar dolara çıkarma hedeflerinin olduğunu belirten Davutoğlu, hedefi gerçekleştirmek için Sırbistan ile yapılcak ticari işbirliklerinin çok önemli olduğunu ifade etti. Türk iş dünyasından Sırbistan`ın her köşesine yatırım yapmalarının önemini belirten Davutoğlu, sadece Belgrad`a değil, Novi Pazar gibi az gelişmiş kentlere de yatırım yapılmasının arzu edildiğini söyledi. Hızlı tren ve otoyol bağlantıları ile İstanbul-Belgrad arasında kesintisiz ulaşımının hedeflerin arasında olduğunu belirten Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: `Türkiye ve Sırbistan`ın birlikte Avrupa Birliği`ne girmesi Balkanlara bölgesel barışın gelmesine katkı sağlayacaktır. İki merkez ülke konumundaki Türkiye ile Sırbistan arasındaki barış ve dostluk, Balkanların omurgası olarak dimdik ayakta durmalı. Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek üçlü mekanizmasını en iyi şekilde sürdürmeye kararlıyız.`

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, `Türk iş dünyasını yatırımlar ve işbirlikleri için Sırbistan`a bekliyoruz. Problem yaşayan Türk yatırımcılar bizzat benim ofisime gelebilir. Türk yatırımcılarının problem yaşamasına izin vermeyeceğiz ve sıkıntıları olursa beraber çözeceğiz. Yatırım teklifleriniz ile Sırbistan`a gelin, size daha uygun ve daha sağlam yapıda teklifler sağlayacağız` dedi. Türk yatırımcılarının Sırbistan`a gelmesini istediklerini belirten Vuci´c, Sırbistan`da yıllık büyüme oranlarının yüzde iki`yi geçeceğini düşündüğünü ve asıl hedeflerinin yüzde dörtlük bir büyüme olduğunu belirtti. Hedeflerine Türk yatırımcılarıyla yapılacak iş birlikleriyle ulaşabileceklerini vurgulayan Vuci´c, hali hazırda Türk firmalarının Sırbistan`da başarılı yatırımlar sergilediğini belirterek, Halk Bankası, Teklas ve Jeanci firmalarına Sırbistan`a yatırım sağladıklarından dolayı ve DEİK ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası`na bu başarılı etkinliğin hayata geçirilmesinden dolayı teşekkürlerini iletti.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, `Balkanların en batısındaki Sırbistan ile en doğusundaki Türkiye, bölgede istikrarlı iki ülke olup, bölgeye ciddi anlamda katkı sağlayabilecek hususiyetlere ve potansiyele sahiptir. İşte zaman, bu potansiyeli harekete geçirme zamanıdır` dedi. DEİK mensuplarının dileğinin, sadece ticaret hacminin artmasının olmadığını belirten Vardan, Sırbistan`a daha fazla yatırım yapmak istendiğini ve Sırbistan`da artan yatırımlar ile ekonomik ilişkilerin daha kalıcı hale gelerek, daha fazla zenginlik oluşacağını söyledi. DEİK ve Sırbistan Ticaret Odası arasında imzalanacak iş konseyi işbirliği anlaşması ile çalışmaların yeni bir boyut ve dinamizm kazanacağını belirten Vardan, `Arzumuz; Sırbistan ve Türkiye arasında tesis edilmekte olan stratejik işbirliğinin, bulunduğumuz coğrafyada kalıcı barışın, istikrar ve refahın en önemli dinamiklerinden birisi olmasıdır. Halk Bankası`nın Sırbistan`da bankacılık hizmetlerine girmesi iki ülke arasında ticaret ve yatırım faaliyetlerinin çok daha hızlı ve olumlu ilerlemesine katkı sağlayacaktır` dedi.

Halkbank`ın katkılarıyla gerçekleştirilen İş Forumu`nda DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Sırbistan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Marko Cadez arasında İş konseyi işbirliği anlaşması imzaladı.

DHA-Dış Haberler – Sırbistan –
2015-12-29 12:45:24

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more