Reklamsız Sözcü

Yunanistan’dan eşcinsel evliliğe onay

Yunanistan Parlamentosu, homoseksüel ve heteroseksüel çiftler arasındaki ayrımı ortadan kaldıran "Birlikte yaşama sözleşmesi"ni onayladı

android-time 12:50 23 Aralık 2015
Yunanistan’dan eşcinsel evliliğe onay
Yunanistan Parlamentosu, homoseksüel ve heteroseksüel çiftler arasındaki ayrımı ortadan kaldıran "Birlikte yaşama sözleşmesi"ni onayladı

Dün Yunanistan Parlamentosu 193 “evet” oyuyla “Birlikte yaşama sözleşmesi”ni onaylandı. Yunanistan Parlamentosu’nda “Birlikte yaşama sözleşmesi” onaylanırken eşcinsel örgütlerin üyeleri Sintagma Meydanı’nda toplandı.

Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısının “Birlikte yaşama sözleşmesiyle” homoseksüel ve heteroseksüel çiftler arasındaki ayrım ortadan kaldırırken, eşcinsel çiftler arasında oluşturulan aile ilişkileri de tanındı.

Yasa tasarısını SYRİZA, Potami ve Enosi Kentroon milletvekillerinin tümü onayladı. Hükümet ortağı ANEL’in (Bağımsız Yunanlılar) yarısı ve Nea Dimokratia’nın (Yeni Demokrasi) üçte biri “evet” oyu kullanırken KKE’nin (Komünist Partisi) tümü “hayır” oyu kullandı. 51 milletvekili oylamaya katılmadı.

‘KANUN SEVGİDİR’

Eşcinsellerin haklarını korumak için “Kanun Sevgidir” sloganıyla Atinalılar Sintagma Meydanı’nda toplandı. İnsanların eşit bir şekilde yaşayabilmelerini, saklanmak zorunda kalmamalarını talep ettiler ve sevginin bir hak olduğunu duyurdular.

Mecliste olmayan ANDARSİA Partisi büyük bir panoyla gösterilere katıldı.

EŞCİNSEL EVLİLİK 15 AVRUPA ÜLKESİNDE YASALLAŞTI

Hollanda’nın 15 yıl önce Avrupa’da ilk olarak eşcinsel evlilikleri yasal olarak tanımasının ardından bu güne kadar geçen sürede son olarak Yunanistan’ın da dün akşam parlamentoda kabul ettiği yasayla 15 Avrupa ülkesi eşcinsel evlilikleri yasallaştırmış oldu. Bu yıl daha önce de Güney Kıbrıs ve İrlanda eşcinsel evlilikleri yasallaştırmıştı.

Amnesty International’da ayrımcılık üzerine çalışmalar yapan Marco Perolini Slovakya’da hafta sonunda yapılan halk oylamasında eşcinsel evliliğin kabul edilmemesini, eşcinsel evliliklerin Avrupa’da yasallaşma sürecine çomak sokulması olarak değerlendirirken “AB üyesi ülkelerin çoğunluğunun eşcinsel evlilikleri yasallaştırması ileriye yönelik olumlu bir adım. Gelişmenin on yıl önce bu yönde olacağını tahmin etmek olası değildi” dedi.

Avrupa’da eşcinsel evliliklerin yasal olduğu ülkeler şunlar: Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İzlanda, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İngiltere, Güney Kıbrıs ve Yunanistan.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:3523.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more