Reklamsız Sözcü

Bakan Avcı: Eğitime format atılması lazım!

Eğitim Teknolojileri Zirvesi'nde Bakan Avcı'dan acı gerçek: Eğitimde 19'uncu yüzyıl modeli uygulanıyor, formatlanmalı.

android-time 18:44 6 Aralık 2015
Bakan Avcı: Eğitime format atılması lazım!
Eğitim Teknolojileri Zirvesi'nde Bakan Avcı'dan acı gerçek: Eğitimde 19'uncu yüzyıl modeli uygulanıyor, formatlanmalı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, FATİH projesi kapsamında ilki düzenlenen Eğitim Teknolojileri Zirvesi’nin açılışına katıldı. Bakan Avcı, Bugünkü eğitim modelinin 19. yüzyılda şekillenmiş bir anlayışın ürünü olduğunu dile getirdi.

Eğitimin öğretmen-öğrenci ilişkisi üzerine inşa edilen bir başka özelliğinin bulunduğuna değinen Bakan Avcı, bu ontolojik münasebetten, yetiştirmeye, yönlendirmeye dayalı bu temelden vazgeçmenin de mümkün olmadığını ifade etti. Bakan Avcı, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“EĞİTİMDE FORMATLANMAYA GEREKSİNİM VAR”

“Eğitimin geleneksel birikimini ve yöntemlerini muhafaza ederken zamanın ruhuna göre bir güncelleme, yenileme, sizlerin aşina olduğu bir kelimeyle ifade edecek olursak bir formatlamaya gereksinim vardır. Üstelik bir defa güncelleyip uzun süre idare etmemiz de artık mümkün değil. Eğitim süreçlerini ve eğitim ortamlarını, esas cevheri, ana özü koruyarak sürekli bir güncellemenin ve yenilenmenin neredeyse otomatiğe bağlandığı bir dinamizme kavuşturmak gerekiyor”

“EĞİTİM KURUMLARIMIZI YENİDEN TASARLAMALIYIZ”

Bakan Avcı, şehirlerin, mahallelerin, okulların tesis ettiği ilişki biçimlerinin, büyük oranda artık dijital veriler üzerinde yükselen sanal dünyaya kaydığını belirtti. Bu değişimin bir sonucu olarak okul dışı bilgi merkezlerinin çoğaldığını, okulların bilgi ve enformasyon aktarımında merkez olma özelliklerini kaybettiğini belirten Bakan Avcı, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz, okul dışında örgütlenen bu kaynaklardan yoğun bir biçimde beslenmeye başladı, talepleri de beklentileri de bu anlamda değişime uğradı. Eğitim teknolojilerindeki, bilgi ve enformasyon kaynaklarındaki bu hızlı değişim, bizi eğitim kurumlarımızı yeniden tasarlamaya da icbar ediyor. Bu nedenle eğitim teknolojileriyle donattığımız okullarımızı, oluşan yeni kaynaklarla buluşturuyoruz. Eğitim materyallerinin olağanüstü çeşitlenmesi, zamanın gerçekleri, yaşanan değişimler, eğitimi tepeden tırnağa yeniden tasarlama zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.”

“EĞİTİM SÜREÇLERİNİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Bakanlık olarak eğitim süreçlerini gözden geçirme zorunluluğunun farkında olduklarını vurgulayan Avcı, bu konuya odaklandıklarını FATİH Projesinin, bu amaçla gerçekleştirilen büyük bir eğitim hamlesi olduğunu aktardı.

Türkiye´nin FATİH projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile eğitim teknolojilerinde önemli bir konuma yükseldiğini bildiren Avcı, “Hem sayısal büyüklük hem de nitelik bakımdan artık bunu rahatça söyleyebiliyoruz. Eğitim teknolojilerindeki yenilikleri FATİH projesiyle okullarımıza taşırken, EBA´yla da günün şartlarına cevap verecek muhtevayı öğretmen ve öğrencilerimize iyi tasarlanmış bir ortamda sunuyoruz. Bakanlığımızın teknolojideki yenilikleri eğitime yansıtma çalışmalarını sadece cihaz temin etme ya da tablet dağıtma düzeyinde bırakmadığını, donanım imkânlarını müfredatla ve yeni eğitim mimarisiyle birleştirme konusunda da çok önemli ve ciddi çalışmalar yaptığını belirtmek isterim” değerlendirmesini yaptı.

Bu çalışmaları öğretmenlerle birlikte yaparken üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin ve sektör temsilcilerinin birikimlerinden de yararlanmak istediklerini dile getiren Bakan Avcı, Eğitim Teknolojileri Zirvesi´nin de bu çalışmaların bir ürünü olduğunu söyledi.

Eğitim teknolojilerinin eğitime uyarlanmasında pek çok parametrenin gündemlerine geldiğini, standartların ve stratejilerin incelikli çalışmalarla belirlendiğini anlatan Bakan Avcı, “Ümit ediyorum ki burada sunulacak bildiriler ve tartışmalar, bu yönde bize yol gösterecek ve çok değerli katkılar sunacak” ifadelerini kullandı. ANKA

 

 

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 19:0006.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more