Reklamsız Sözcü

Bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilere yeniden ek puan!

YÖK, kanuni dayanağı olmadığı için kaldırılan bilim olimpiyatlarına katılanlara üniversiteye girişte verilen ek puanın yeniden uygulanması için çalışıyor.

android-time 12:09 9 Aralık 2015
Bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilere yeniden ek puan!
YÖK, kanuni dayanağı olmadığı için kaldırılan bilim olimpiyatlarına katılanlara üniversiteye girişte verilen ek puanın yeniden uygulanması için çalışıyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilerin üniversiteye girişlerinde ek puan alması konusunda çalışma başlattıklarını açıkladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilere ek puan uygulamasının hukuki zeminini oluşturmak için yasa teklifini MEB'e gönderdiklerini duyurdu.

YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın sosyal medya sayfalarında Bilim Olimpiyatlarına katılan öğrencilerle ilgili yapmış olduğu paylaşımlarda şu ifadelere yer verildi:

“YASA TEKLİFİ MEB’E GÖNDERİLDİ”

“Bildiğiniz üzere, yakın bir tarihte bilim olimpiyatlarına katılan öğrencilerimizin üniversiteye hazırlanırken yaşadıkları sıkıntıların farkında olduğumu ve ek puan uygulamasına kanun müsaade etmediği için son vermek durumunda kaldığımızı belirterek, konuya ilişkin çalışmalarımızın devam ettiğini söylemiştim.

Yeni YÖK olarak sorunlara hızlı çözüm üretme doğrultusunda adım atmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri Işık ile dün bir görüşme gerçekleştirdik.

Yapmış olduğumuz görüşmede söz konusu öğrencilerimize ek puan verilmesi uygulamasının hukuki zeminini oluşturmak için yasa teklifinin MEB' e gönderilerek meclise sevk edilmesi sürecini başlattığımızı ifade ettik ve kendilerinin bu konuda desteklerini aldık.”

“BİLİME DESTEK KESİLMESİN”

TÜBİTAK tarafından tespit edilen ulusal ve uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrencilerin ÖSYS yerleştirmelerinde aldıkları derecelere göre uygulanan ortaöğretim başarı puanına katsayı uygulaması, 13 Ekim'deki YÖK Genel Kurulu'nda incelendi ve kanuni dayanağı olmadığı için kaldırılmıştı. Öğrenciler başlattıkları imza ve sosyal medya kampanyalarıyla karara karşı çıktı. Karara tepki gösteren öğrenciler, ek katsayının kaldırılmaması için change.org'da da “Bilime Destek Kesilmesin – Bilim Olimpiyatlarındaki Teşvik Ödülü (Ek Puan) kaldırılmasın” başlıklı bir  imza kampanyası başlatmıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more