Reklamsız Sözcü

Şifa Üniversitesi’ne polis eşliğindeki baskına tepki!

android-time 14:57 13 Aralık 2015
Şifa Üniversitesi’ne polis eşliğindeki baskına tepki!

İzmir'de Şifa Üniversitesi'ne bağlı dokuz tıp merkezi için YÖK'ün verdiği kapatma kararı polis aracılığıyla tebliğ edildi. CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan, “Şifa dışında hangi üniversiteye polis eşliğinde bir idari karar uygulanmaya gidildi?  Gidilen yerin bir sağlık kurumu olduğunu, bu kararı uygulayan arkadaşlar idrak edemiyor mu?” diye sordu.

CHP’li Bakan, yapılanın çok bilinçli şekilde toplum nezdinde idari bir süreci adli cezai bir süreçmiş gibi göstererek kurumları yıpratmaya yönelik bir tavır olduğunun altını çizdi.

Şifa Üniversitesi'ne bağlı toplam dokuz poliklinik ve hastane hakkında, YÖK'ün genelgesi doğrultusunda İzmir Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü'nün kapatma kararı verdiği öğrenildi. Karar, söz konusu yerlere polis baskınıyla tebliğ edildi. Şifa Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise YÖK'ün söz konusu kararının sadece kendi üniversiteleriyle ilgili olmadığı, sağlık alanında eğitim ve hizmet veren, Türkiye genelindeki vakıf üniversitelerini kapsadığı belirtildi. Aynı şekilde Başkent Üniversitesi'ne bağlı Zübeyde Hanım Tıp Merkezi için de kapatma kararı verildi.

Şifa ve Başkent Üniversitelerinden konuya yönelik yapılan açıklamalarda, kapatma kararına yönelik en kısa sürede kanuni yollara başvurulacağı da ifade edildi.

CHP’Lİ BAKAN HASTANELERİN KAPATILMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

CHP İzmir Milletvekili Av. Murat Bakan, YÖK’ün vakıf üniversitelerinin bünyesindeki hastanelerin kapatılmasını öngören genelgesi üzerine İzmir Valiliği tarafından Şifa ve Başkent üniversitelerine ait hastanelerin kapatılmasına tepki gösterdi.

Genelgenin Türkiye'deki tüm vakıf üniversitelerini ilgilendiren bir karar olduğuna dikkat çeken Bakan, “Şifa dışında hangi üniversiteye polis eşliğinde bir idari karar uygulanmaya gidildi?” diye sordu.

Milletvekili Bakan, konuyla ilgili açıklamasında, özellikle idari bir kararın tebliği için Şifa Üniversitesi’ne polis eşliğinde yapılan baskının tamamen haksız ve hukuksuz bir sürecin son halkası olduğunu kaydetti. Milletvekili Bakan, “İdari bir sürecin sanki ortada bir suç varmış algısı oluşturmak için apar topar polis eşliğinde uygulanması Türkiye’de hukukun ve demokrasinin ne kadar zayıfladığını, normların kişilere ve kurumlara göre farklı farklı uygulandığını ortaya koymaktadır.” dedi.

“KURUMLARI YIPRATMAYA YÖNELİK BİR TAVIR”

YÖK'ün 4 Kasım tarihli Yürütme Kurulu kararının sadece Şifa Üniversitesi'ne ve Başkent Üniversitesi’ne yönelik bir karar olmadığını hatırlatan Bakan, “Türkiye'deki tüm vakıf üniversitelerini ilgilendiren bir karar. Şifa dışında hangi üniversiteye polis eşliğinde bir idari karar uygulanmaya gidildi? Gidilen yerin bir sağlık kurumu olduğunu, bu kararı uygulayan arkadaşlar idrak edemiyor mu?” diye sordu. Yapılanın çok bilinçli şekilde toplum nezdinde idari bir süreci adli cezai bir süreçmiş gibi göstererek kurumları yıpratmaya yönelik bir tavır olduğunun altının çizen Bakan, şöyle devam etti: “Bu idari kararı bu şekli ile uygulanması talimatını veren her kimse buradan doğacak maddi ve manevi zararlardan hukuki sorumluluğu bulunmaktadır.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:0113.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more