Reklamsız Sözcü

Çocuklar, harçlıklarını yönetmeyi öğrenmeli!

Gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuk büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettiriyor.

android-time 15:05 14 Aralık 2015
Çocuklar, harçlıklarını yönetmeyi öğrenmeli!
Gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuk büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettiriyor.

Türkiye'deki tüm okullarda 12-18 Aralık Aralık Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak kutlanıyor. Hafta boyunca öğrenciler, tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgilndirilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır. Yerli mallarımız tanıtılmaya çalışılır.

“Neyin istek neyin ihtiyaç olduğunu öğrenen çocuk, harçlıklarını da yönetmesini öğreniyor”

Kendine yeten ülke olmada önemli bir kilometre taşı olan ve 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'nde başlatılan yerli malı üretilmesi ve kullanılması kararı, ülkemizde her yıl kutlanan “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” ile başta çocuklar olmak üzere toplumda önemli bir farkındalık yaratıyor.

Ülke ekonomisinin sürdürülebilir olmasının önündeki en büyük engel hiç kuşkusuz cari açık. Bu açığın kapatılmasının önemli yollarında biri de yerli üretim, tüketim ve tasarruftan geçiyor. Küreselleşen dünyada ithalat ne kadar önemliyse yerli üretim de bir o kadar önem taşıyor.

Bu çerçevede, ülke ekonomisini sağlam temellere oturtacak yerli malı üretimi-tüketimi ve tasarrufun önemi, başta çocuklar olmak üzere ülke genelinde gerçekleştirilecek bilinçle oluşturulabilir.

“Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” nedeniyle bir açıklama yapan Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Başkanı Özlem Denizmen, 12 – 18 Aralık Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” içerisinde okullarda yapılan etkinliklerin bu bilincin oluşturulması açısından oldukça önemli olduğunu belirtti.

” TUTUMLULUĞU ÖĞRENEN ÇOCUK BUNU ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİR”

Denizmen,  tutumluluk alışkanlığının küçük yaşlarda başladığına vurgu yaparak gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuğun büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettireceğini söyledi.

Finansal okuryazarlığın en önemli sonuçlarından birinin de tutumluluk bilincinin oluşması olduğunu belirten Denizmen, “Ağaç yaşken eğilir. Neyin istek neyin ihtiyaç olduğunu öğrenen çocuk, harçlıklarını da yönetmesini öğreniyor. Gerek ders araçlarını gerekse harçlığını tutumlu kullanan çocuk büyüyünce de bu alışkanlığını devam ettiriyor. Önemli olan bu davranışın çocukta alışkanlık haline getirilmesi” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:1014.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more