Reklamsız Sözcü

Darüşşafaka’ya 2 inovasyon ödülü

Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması’nda Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri iki ödüle layık görüldü.

android-time 11:01 11 Aralık 2015
Darüşşafaka’ya 2 inovasyon ödülü
Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması’nda Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri iki ödüle layık görüldü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından (TİM) İstanbul Kongre Merkezi’nde Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması’nda Darüşşafaka iki ödül kazandı.

Başakşehir Living Lab İnovasyon Yarışması'nda Darüşşafakalı Doğa Tekneci ve Fatma Caner birinci olurken, Hamza Tanç projesi ile ikinciliği elde etti.

Türkiye çapındaki yarışmanın ortaokul öğrencileri kategorisinde Darüşşafakalı Doğa Tekneci ve Fatma Caner’in öğretmenleri Serkan Aslan rehberliğinde hazırladığı “Ayakta Kalma” isimli proje birinci olurken, Hamza Tanç’ın öğretmeni Gürsoy Mantaş rehberliğinde hazırladığı “Kaya Tuzu Sayesinde Otomatik Sınıf Hijyeni” adlı projesi ikinciliği elde etti.

İşte, öğrencilerin ağzından inovatif projelerinin amaçları:

Doğa Tekneci ve Fatma Caner- Ayakta Kalma:

“Yolculukların en büyük çilelerinden biri ayakta kalma problemidir. Otogarda, havaalanlarında, otobüslerde ve hatta otobüs duraklarında ayakta durmak zorunda kalırız. Hatta otururken valizimizin çalınma korkusu yüzünden bazen ayakta durmayı tercih ederiz. İşte bu yüzden yaşadığımız problemlere çözüm oluşturacak, oturma aparatlı bir valiz modeli tasarladık.”

Hamza Tanç-Kaya Tuzu Sayesinde Otomatik Sınıf Hijyeni:

“Sınıftaki öğrencilerin gün boyu birlikte ve kapalı ortamda olmaları, sınıf içerisindeki oksijen ve nem oranının giderek değişmesine neden oluyor. Buna neden olan etkenler ise toz ve partiküllerdir. Öğretmen ve öğrencilerin sağlığını olumsuz etkileyen bu olumsuz şartları ortadan kaldırmak, sınıf ortamını daha temiz ve hijyenik hale getirmek için bu projeyi tasarladık.”

KANADALI ASTRONOT HADFİELD DE KONUŞMACIYDI

“Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel” temasıyla gerçekleştirilen ve dünyaca ünlü konukları ağırlayan Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında Kanadalı Astronot Chris Hadfield de bir konuşma yaptı.

Hadfield, Darüşşafakalı öğrencilerin de dinlediği “Hayal Kurmak ve Çok Çalışmak” temalı konuşmasında Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaşadığı deneyimlerden bahsetti ve imkansızı başarmanın mümkün olduğunu vurguladı.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:0311.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more