Reklamsız Sözcü

Engellilere üniversite kampüsünde yüzme eğitimi!

DPÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu son sınıf öğrencisi Yaşar Güngör, 10 engelliye DPÜ Merkez Kampüsü'ndeki olimpik havuzda yüzme eğitimi veriyor.

android-time 11:43 15 Aralık 2015
Engellilere üniversite kampüsünde yüzme eğitimi!
DPÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu son sınıf öğrencisi Yaşar Güngör, 10 engelliye DPÜ Merkez Kampüsü'ndeki olimpik havuzda yüzme eğitimi veriyor.

Spor, zaten yaşamlarında bir çok engelle karşılaşan ve bu engellerin yarattığı stresle birlikte yaşayan engelli bireylere, yeni bir pencere açmakta. Aynı zamanda, yalnızlığını diğer insanlarla paylaşabilen ve arkadaşlık kurabilen engelliler spor sayesinde daha yaşanabilir bir hayat sürebilmekte…

9 hafta sürecek eğitimlerde zihinsel ve bedensel engeli bulunanlara temel yüzme eğitimi veriliyor. Foto: DHA

Kütahya’daki Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu son sınıf öğrencisi Yaşar Güngör de engellilere bu imkanları sağlamak için , ‘Topluma hizmet uygulamaları’ dersi kapsamında bedensel ve zihinsel engellilere kampüs içerisindeki olimpik havuzda yüzme eğitimi veriyor.

“ENGELLİ ÇOCUKLARIN SU İLE REHABİLİTESİ”

Yüzme eğitmeni de olduğunu belirten Yaşar Güngör, ‘Topluma hizmet uygulamaları’ dersi için ‘Engelli çocukların su ile rehabilitesi’ adını verdiği bir proje hazırladığını söyledi. Güngör, Kütahya’daki Özel Su Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilileriyle görüşüp burada eğitim gören aralarında çocukların da bulunduğu 10 engelliye DPÜ Merkez Kampusu’ndeki olimpik havuzda yüzme eğitimi vermeye başladığını belirtti.

Kendisine yüzme eğitmeni 2 arkadaşının da yardım ettiğini anlatan Güngör, engellilere haftada 2 gün 2’şer yüzme öğrettiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Eğitimlerimiz 9 hafta sürecek. Burada zihinsel ve bedensel engeli bulunanlara temel yüzme eğitimi veriyoruz. Eğitimlere başlayan engellilerden bazılarının el, kol ve bacak koordinasyonları yoktu. Su rehabilitasyonu yapıp onların koordinasyonlarını geliştirerek kendilerine daha yaşanabilir hayat sağlamayı amaçladık. Engellilerin burada suyla rehabilite edilmesi ve suda yüzmeleri çok güzel. Biz bu tip projelerin şehrimizde ve ülkemizde çoğalmasını istiyoruz.”

Özel Su eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticisi Yunus Emre Aykutlu da projeden memnun olduklarını, üniversite öğrencisi Yaşar Güngör’ün getirdiği teklifi tereddütsüz kabul ettiklerini ve kurumlarında eğitim gören 10 engelliyi kampüse getirerek yüzme eğitimi aldırdıklarını söyledi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:4415.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more