Reklamsız Sözcü

Girişimci öğrencilerin yazılımıyla aileler çocuklarına ulaşacak!

Üniversitenin girişimci öğrencileri, anne babaların, ‘çocuğum nerede?’ sorusu sona erdirecek bir proje geliştirdi.

android-time 14:32 18 Aralık 2015
Girişimci öğrencilerin yazılımıyla aileler çocuklarına ulaşacak!
Üniversitenin girişimci öğrencileri, anne babaların, ‘çocuğum nerede?’ sorusu sona erdirecek bir proje geliştirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin (İEÜ) girişimci öğrencileri, çocukların evden uzak olduklarında bulundukları noktaları ailelere bildiren bir yazılım geliştirdi. Girişimci öğrencilerin ‘çocuk takip sistemi’ yazılımı ailelerin merakını sonlandıracak.

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin (İEÜ) girişimci öğrencilerinin geliştirdikleri çocuk takip sistemi yazılımıyla aileler çocuklarına ulaşacak.

İEÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği öğrencileri Ahmet Atatoprak, Berk Arslan, Utku Duman ve Yazılım Mühendisliği öğrencisi Mert Türel, “ChildCare' adını verdikleri ve Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi desteğiyle geliştirdikleri projeleriyle özellikle 3 ile 10 yaş grubundaki çocukların öğrenim hayatlarında nerede bulunduklarını belirleyecek. Bluetooh teknolojisinin kullanıldığı sistemde çocuğun giysisi üzerine yerleştirilen alıcı sayesinde okul, servis ve ev girişlerinde aileye bilgi aktarımı yapacak.

‘SAĞLIK PROBLEMİ YARATMIYOR'

Sistem hakkında bilgi veren İEÜ Elektrik – Elektronik Mühendisliği 3. Sınıf Öğrencisi Ahmet Atatoprak, “Giyilebilir bir teknoloji oluşturuyoruz. Ufak bir çip var. Çocuk, giysisinde veya bileklik gibi takılarda kolaylıkla taşıyabilecek. Bluetooh teknolojisini kullanıyoruz. Okul, servis ya da eve bluetooh verici yerleştirilecek ve çocuk bu alanlardan giriş yaptığında kendisindeki bluetooh alıcıyla eşleşme yapacak. Ardından bilgiler veliye mesaj olarak gidecek. GSM teknolojisi olmayacağından çocuklara sağlık problemi yaratmıyor” dedi.

‘RADYASYON YAYMAYAN Yaymayan Giyilebilir Teknoloji'

Ailelerin bu sistemle kaygılarının aşılacağını aktaran Atatoprak, günümüzde kullanılabilen giyilebilir bir teknoloji bulunmadığına dikkat çekti. Atatoprak,GSM gibi yüksek radyasyon yayan bir sistem kullanmadıklarını söyledi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more