Reklamsız Sözcü

Güvenli yaşam ikliminde K9’ların önemi üniversitede konuşulacak!

Türkiye’de Üniversite-Özel Güvenlik sektörü işbirliği ile gerçekleştirilen ilk bilimsel konferans olan Kinoloji Konferansı, BAU'da yapılıyor.

android-time 16:35 21 Aralık 2015
Güvenli yaşam ikliminde K9’ların önemi üniversitede konuşulacak!
Türkiye’de Üniversite-Özel Güvenlik sektörü işbirliği ile gerçekleştirilen ilk bilimsel konferans olan Kinoloji Konferansı, BAU'da yapılıyor.

Ayla ÖZDEMİR

Dünyada ve bölgemizde her geçen gün artan şiddet olayları yeni güvenlik unsurlarını gündeme taşıyor. K9 güvenlik köpekleri de bu unsurlardan biri..K9’ların güvenli yaşam iklimindeki önemi 23 Aralık Çarşamba günü “Kinoloji Konferansı”nda ele alınacak. 

Tüm güvenlik süreçlerinde özel güvenlik ve kolluk gücünün önleyici ve koruyucu çalışmalarında K9 ve diğer güvenlik köpeklerinin kullanımı önemli bir caydırıcılık sağlıyor.

Günümüzde köpekler, dünyada ve uluslararası alanda güvenlik biriminin en önemli elemanı ve kolluk güçlerinin yardımcısı olarak özel güvenlik hizmetlerinin vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Özellikle K9 köpekleri, güvenlik sektöründe ihtiyaç duyulanlar arasında yer alıyor. Polis, jandarma ve Askeri birimler tarafından güvenlik hizmetlerinde K9’ların kullanılması önleyici etkisini her geçen gün göstermekte… K9’lar en çok ” Uluslararası Sivil Havacılık Güvenliği”  ve “Uluslararası Liman Güvenliği” (ISPS CODE) standartlarında önemli roller üstleniyor.

Uzmanlar, güvenli bir yaşam için toplumun bilinçlendirilmesi ve farklı güvenlik unsurlarının devreye girmesinin önemine dikkat çekiyor. CSG-City Security Group ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Kinoloji (Köpek Bilimi)  Konferansı” da bu konuya bilimsel bir yaklaşım getirmesi açısından büyük önem taşıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü ve CSG-City Securty Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, Kinoloji ve Türkiye’de ilk kez bir vakıf üniversitesinde düzenlenen konferansla ilgili Sözcü Eğitim’e özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de ilk defa köpek sahipleri, yetiştiricileri ve idarecileri için sertifika programları gerçekleştirdiklerini de vurgulayan Öztürk, şunları söyledi:

“ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARININ DA VAZGEÇİLMEZ UNSURLARI”

” CSG-City Security Group ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’nin ilk Kinoloji Konferansını yapacağız.  Hızlı bir gelişim ve değişim gösteren güvenlik endüstrisinde, güvenliği daha etkin şekilde sağlamak için birçok güvenlik enstrümanını uygulamaya koymak ve eğitim süreçlerinde akademik kurumların desteğini almak gerekiyor. Bahçeşehir Üniversitesi bu konuda uluslararası vizyon ve misyonu ile öne çıkıyor. Üniversitelerin toplum güvenliğinin sağlanmasında ve güvenli bir yaşam ikliminin oluşturulmasında bilimsel projelere ve çalışmalara destek vermeleri çok önemli. Özel güvenlik sektörü ve üniversite işbirliği kamu güvenliğine olumlu olarak yansıyacak ve devletin yükünü hafifletecektir. CSG-BAU işbirliği ile Türkiye’de ilk defa köpek sahipleri, yetiştiricileri ve idarecileri için sertifika programları gerçekleştirdik. Ülkemiz deprem kuşağında ve arama kurtarma çalışmalarında da köpekler en önemli yaşam dostlarımız olarak yetenekleri ile vazgeçilmez güvenlik unsurları arasında bulunuyor.”

“YETENEKLERİNDEN YARARLANMAK GÜVENLİĞE FARKINDALIK KAZANDIRIR”

“Dünyada ve ülkemizde her geçen gün güvenlik risk ve tehditleri artıyor bu da farklı güvenlik unsurlarının sisteme entegre edilmesini zorunlu kılıyor” diyen Öztürk, şöyle devam etti:

“Uluslararası terör yapılarının şiddet eylemlerini tırmandırmaları, silahlı ve bombalı terör eylemleri ile çok sayıda can ve mal kaybına yol açmaları, birey ve toplumun korunması ihtiyacını daha da öne çıkarıyor. Özellikle bombalı araçlar ve canlı bombalarla düzenlenen eylemlere karşı yeni önleyici ve koruyucu önlemlerin alınması gerekliliği farklı güvenlik unsurlarının sisteme entegre edilmesini zorunlu kılıyor. Araçlar ve canlı bombalarla gerçekleştirilen eylemlerin istihbarat ve operasyonel çalışmalarla ortaya çıkarılması ve suçluların yakalanması önemli bir güvenlik yeteneğini ortaya koyar. Terör eylemleri gerçekleştirilmeden, bombaların tespit edilerek etkisiz hale getirilmesi de yaşam güvenliği açısından önemli bir güvenlik farkındalığı ve becerisi sağlar.

Terör örgütleri, cebir ve baskı yöntemleriyle, halkı sindirmek, korkutmak, amacıyla mevcut devlet otoritesini sarsmak veya tamamen ortadan kaldırmak için birçok hedef ve strateji belirler. İlk planda güvenlik örgütlerini, tesislerini ve stratejik noktaları hedef alarak eylemler yapar. Bu amaçla terör örgütleri askeri, ekonomik, sosyal ve siyasi bir çok hedef belirleyerek bu hedefleri uzun keşiflerlere netleştirir. İşte eylem aşamasında “Detektör Köpekleri”in bu tehdidin engellenmesindeki rolü çok önemlidir. Güvenlik risklerinin artışı ve kolluk gücünün görev tanımlamaları, stratejik bölgelerin güvenliğinin sağlanmasında ve K9 ların taktiksel kullanımı konusunda Özel Güvenlik Hizmetlerinin daha da ön plana çıkmasına etken olmuştur.” 

Çeşitlenen güvenlik ihtiyaçlarına ve olası risklere göre, K9'larla sağlanması öngörülen güvenlik hizmetleri 4 ana başlıkta incelenebiliyor:

1- Önleyici Kullanım
2- Caydırıcı Kullanım
3- Operasyonel Kullanım
4- Adli kullanım

Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü Öztürk, konferansın önemine ve içeriğine yönelik de şunları söyledi:

“DAHA GÜVENLİ BİR YAŞAM İÇİN BİLİMSEL BİR BAKIŞ”

” İşte tüm güvenlik süreçlerinde özel güvenlik ve kolluk gücünün önleyici ve koruyucu çalışmalarında K9 ve diğer güvenlik köpeklerinin kullanımı önemli bir caydırıcılık sağlıyor. Daha güvenli bir yaşam için köpekler en yakın dostlarımız ve yetenekli güvenlik elemanlarımız olarak bilimsel bir bakışla incelenmeleri, eğitilmeleri ve güvenlik hizmetlerinde seçkin yerlerini almaları gerekiyor.

Kinoloji konferansı ile köpeklerin yaşam güvenliğimiz için en iyi dost ve yardımcılarımız olarak bilimsel bir yaklaşımla eğitilmeleri ve görev alanlarında etkinlikle kullanılmaları konusunda çeşitli sunumlar yapılacak. K9 köpeklerinin özel güvenlik hizmetlerinde kullanılması toplum güvenliğinin sağlanmasında kolluk gücüne katkı sağlayacaktır.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 20:0121.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more