Reklamsız Sözcü

İkinci TEOG sınavlarında başarı için bu önerilere dikkat!

Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, TEOG’da yüksek puan almak için önerilerini maddeler halinde sıraladı.

android-time 10:51 15 Aralık 2015
İkinci TEOG sınavlarında başarı için bu önerilere dikkat!
Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, TEOG’da yüksek puan almak için önerilerini maddeler halinde sıraladı.

İkinci TEOG sınavları 27-28 Nisan 2016 tarihinde yapılacak. İkinci TEOG sınavlarında sorulacak soruların %30'u birinci sınav konularını, %70'i ise birinci sınavdan ikinci sınava kadar olan konuları kapsayacak.

Yılmaz: Okul derslerine ve ikinci TEOG sınavına hazırlanırken öğrendiğiniz her konu ile ilgili edinim ve kazanımlardan öğrenme eksiğiniz olmadığına emin olunuz.

İkinci TEOG sınavları için dikkat çekici tespitlerde bulunan Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Birinci TEOG sınavı ile ilgili tartışmalar devam ededursun siz siz olun daha fazla vakit kaybetmeden sınava hazırlanmaya başlayın” dedi. Yılmaz, ikinci TEOG sınavları için önemli önerilerde bulundu;

“2.TEOG SINAVINA HAZIRLANMAK İÇİN ASLA VAKİT KAYBETMEYİN”

“Bilindiği gibi birinci ve ikinci sınav, Yerleştirmeye Esas Puanınızı yarı yarıya oranında etkileyecek. Yani iki sınavın ortalaması alınacak. Birinci sınavlarla ilgili genel kanı sınavların geçen yıllara göre daha zor olduğu yönünde ki biz de aynı görüşteyiz. Sınav zorsa herkese zordur, kolaysa herkese kolaydır. Sınavın, geçen yılların sınavına göre daha zor olarak algılanmasının nedeni soruların öğrencinin anlama, yorumlama, neden sonuç ilişkisi kurabilme, karşılaştırma yapabilme, çıkarım yapabilme gibi daha üst bilişsel düzeyleri sorgulaması idi. 2.TEOG sınavına, birinci TEOG sınavından aldığınız dersler doğrultusunda ve şimdiden hazırlanmaya başlarsanız istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz” dedi.

“TEOG SINAVINDA BAŞARI İÇİN BU NOKTALARA DİKKAT!”

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, TEOG'da yüksek puan almak için önerilerini maddeler halinde sıraladı:

“HER GÜN 15 DFAKİKANIZI SÖZLÜK OKUMAYA AYIRIN”

– Okulda ve sınavlarda başarılı olmanın ön koşulu öğrencinin okuma alışkanlığı edinmesidir. Okuma alışkanlığı edinmiş öğrenciler, ister istemez çok sayıda sözcükle karşılaşıp sözcüklerin anlamını da öğrendiklerinden daha hızlı ve anlayarak okurlar. Bu nedenle de ders çalışmakta, ödev yapmakta ve sınava hazırlanmakta zorlanmazlar. Kısa sürede daha çok sözcüğün anlamını öğrenmek için her gün 10-15 dakikanızı sözlük okumaya ayırabilirsiniz.

EKSİĞİNİZ OLMADIĞINDAN EMİN OLUN

– Hala indirmediyseniz Talim Terbiye Kurulunun sayfasından TEOG'da sorumlu olduğunuz ünite ve konuları, konularla ilgili sahip olmanız gereken edinimler ve kazanımlar listesini mutlaka indirmelisiniz. Okul derslerine ve ikinci TEOG sınavına hazırlanırken öğrendiğiniz her konu ile ilgili edinim ve kazanımlardan öğrenme eksiğiniz olmadığına emin olunuz.

– Öğrenmenin gereklerini yerine getirme alışkanlığı edininiz. Bunun için yapmanız gerekenler:

  •  Derse hazırlıklı giriniz. (İşlenecek konuyu okumuş, sınıfta sormak üzere soru hazırlamış olarak)
  • Dersi derste öğrenmek için dikkatlice dinleyiniz, derse katılınız ve anlamadığınızı sorunuz.
  • Okuldan eve döner dönmez günün tekrarını ve ödevlerinizi yapınız.
  • Öğrendiğiniz konu ile ilgili bilgilerinizi pekiştirmek üzere bulabildiğiniz farklı kaynaklardan soru çözünüz. MEB'in internet sitesinde yayınlanan soruları çözmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Ertesi gün işlenecek konularla ilgili daha önce yaptığınız ödevi gözden geçirip yeni işlenecek konuyu okuyunuz ve sınıfta sorulmak üzere gerekli notları alarak çalışmanızı tamamlayınız. Öğrendiğiniz her konunun günlük hayatta nasıl kullanabileceğini ve diğer derslerle öğrendiğiniz bilgilerin ilişkisini bulmaya çalışınız.
  • 2. TEOG sınavında öğretim yılı başından nisan ayının son haftasına kadar işlenecek tüm ünite ve konulardan sorumlusunuz. Bu nedenle haftalık ve aylık olmak üzere düzenli tekrar yapma alışkanlığını edininiz.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:1315.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more