Reklamsız Sözcü

Işılay Saygın’dan kız öğrencilere ders: Atatürk’e layık olun!

Ömrünü kadın haklarına adayan eski Bakan Saygın’dan kız öğrencilere ders: Atatürk’e layık olun!

android-time 19:22 3 Aralık 2015
Işılay Saygın’dan kız öğrencilere ders: Atatürk’e layık olun!
Ömrünü kadın haklarına adayan eski Bakan Saygın’dan kız öğrencilere ders: Atatürk’e layık olun!

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 81'inci yıldönümü kutlamalarının İzmir'deki adreslerinden biri de Gediz Üniversitesi oldu.

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 81'inci yıldönümü Gediz Üniversitesi'nde kutlandı. Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın, genel başkanı olduğu Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği ve Türk Kadınlar Konseyi Derneği üyeleri ile kız öğrencilere seslendi: Avrupalı kadınlardan yıllar önce siyasal haklar kazanmamızı Ulu Önderimize borçluyuz. Özellikle genç kızlarımız bunu çok iyi bilmeli!

Kadın dernekleri temsilcileri, kadın akademisyenler ile kız öğrenciler, Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın'ın öncülüğünde bir araya geldi. Uluslararası Kadınlar Dayanışma Derneği ve Türk Kadınlar Konseyi Derneği Genel Başkanı olan eski Devlet Bakanı Saygın, Türk kadınının birçok Avrupa ülkesinden yıllar önce demokratik haklara kavuştuğunu hatırlattı. Saygın, bu kazanımları Atatürk'e borçlu olduklarını ifade ederek,

“Fransız kadınların 1945'te, İsviçreli kadınların ise 1960'da kazandığı seçme ve seçilme hakkını onlardan seneler önce 5 Aralık 1934'te elde ettik. Bunu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'e borçluyuz. Böyle bir devlet adamının evlatları olduğumuz için ne kadar şükretsek ve gurur duysak az. Tüm kadınlarımızın, özellikle de genç kızlarımızın O'nu iyi anlamalarını, Avrupa'dan yıllar önce bizlere nasıl bir ufuk çizdiğini iyi bilmelerini ve Atamıza layık olmalarını istiyorum” dedi.

“ÖZGECAN’I UNUTTURMAYIN”

Hayatını kadın haklarına adayan, bakanlığı döneminde kadına şiddetin önlenmesine yönelik yasal düzenlemelere imza atan Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Işılay Saygın, üniversiteli kız öğrencilere Özgecan mesajı da verdi.

Saygın, geçtiğimiz şubat ayında Mersin'de hunharca öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan'ın unutulduğuna dikkat çekti, “Asla unutturmayacağız deyip ağladık, üzerinden bir yıl bile geçmeden unuttuk. Dün Özgecan'ın başına gelen yarın bizim başımıza gelebilir. Bu konuyu takip etmek hepimizin insanlık görevi. Gençlerimiz başta olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerinin, kadınlarımızın şiddete kurban gitmemesi için daha çok mücadele etmesi gerekiyor. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olun, mücadeleden kesinlikle yılmayın” diye konuştu.

“SİYASAL KATILIM YETERSİZ”

Gediz Üniversitesi Kadın ve Aile Araştırmaları Merkezi (GenDes) Müdürü Doç. Dr. Sibel Safi de 1934'ten bu yana Türk kadınının demokrasi serüvenine değindi. Doç. Dr. Safi, kadının siyasal katılımının hala erkekler düzeyinde olmadığını, karar mekanizmalarında yer alma konusunda cinsiyet eşitsizliğinin sürdüğünü dile getirdi, şunları söyledi: “Kadınlarımız ilk kez 1935'teki seçimlere katıldı, 18 kadın milletvekiliyle yüzde 4.5'lik temsil hakkı elde edildi. Bu oran 1950, 1960 ve 1970'li yıllarda yüzde 1'in bile altına düştü. Şu an kadınların Meclis'teki oranı yüzde 14 düzeyinde. Kadınlar karar mekanizmalarında ne kadar çok yer alırsa şiddetin önlenmesinde ve kadının statüsünün yükseltilmesinde o denli başarıya ulaşılır.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 19:2303.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more