Reklamsız Sözcü

İstanbul Üniversitesi’nde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” açılsın!

CHP'li Özgür Özel ve Gülay Yedekçi, İstanbul Üniversitesi bünyesinde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” açılması istemiyle TBMM'ye kanun teklifi verdi.

android-time 11:59 13 Aralık 2015
İstanbul Üniversitesi’nde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” açılsın!
CHP'li Özgür Özel ve Gülay Yedekçi, İstanbul Üniversitesi bünyesinde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” açılması istemiyle TBMM'ye kanun teklifi verdi.

CHP, hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığının tespit edilerek genetik bilgilerini nasıl koruduğunu haritalandıran ve kanser hastalığına 10 yıl içerisinde tedavi bulmayı hedefleyen araştırmasıyla dünya bilim tarihine geçen 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof.Dr. Aziz Sancar'a, doğduğu ve ait olduğu ülke olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin verdiği değer ve takdirin göstergesi olarak İstanbul Üniversitesi bünyesinde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” adıyla bir Enstitü açılması istemiyle kanun teklifi verdi.

Nobel Kimya Ödülü'nü İsveç'teki törenle teslim alan Profesör Aziz Sancar 19 Mayıs'ta ödülüyle birlikte Anıtkabir'e gideceğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin  kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Lisans eğitimini tamamladığı İstanbul Üniversitesi’nde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” adıyla bir Enstitü açılması istemiyle verilen teklifin gerekçesinde ifadelere yer verildi:

“CUMHURİYETİMİZİN OKULLARINDAN NOBEL’E UZANAN BİR BAŞARI ÖRNEĞİ”

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, İsveç Akademisi, Karolinska Enstitüsü ve Norveç Nobel Komitesi tarafından kişiler veya kuruluşlara fizik, kimya, edebiyat, ekonomi, barış ve fizyoloji veya tıp alanındaki olağanüstü başarılarına verilen Nobel Ödüllerinin bu yılki sahipleri Ekim ayı içinde duyuruldu. ABD'de yaşayan Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi Türk bilim insanı Prof.Dr. Aziz Sancar ‘DNA onarımı' üzerine yaptığı araştırma nedeniyle İsveçli Tomas Lindhal ve Amerikalı Paul Modrich ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü.

Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığının tespit edilerek genetik bilgilerini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmayla kanser hastalığına 10 yıl içerisinde tedavi bulunması hedefliyor.

Bilim ve tıp dünyası için tartışmasız önemdeki söz konusu araştırmaya imza atan Prof.Dr. Aziz Sancar, dünya çapında Ülkemizi de onurlandırmıştır. Anadolu'nun aydınlanma hareketi olan Cumhuriyet rejimiyle birlikte özellikle eğitimde yüzünü bilme ve fenne dönen Ülkemiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün idealleri doğrultusunda hiçbir zümre, ırk, inanç ile cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkesin eğitim olanaklarından eşit yararlanmasını sağlamıştır.

Mardin’in Savur ilçesinde, 8 Ekim 1946 yılında orta gelirli bir çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gelen Prof.Dr. Sancar, eğitim olanaklarını Ülkemizin en ücra köşesine kadar götürme idealiyle kurulan Cumhuriyetimizin okullarından Nobel’e uzanan bir başarı örneğidir. İlk ve orta eğitimini doğduğu ilçe Savur'da bitiren, liseyi Mardin'de okuyan, 1963’te girdiği İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1969’da bitiren Prof.Dr. Sancar, bilim alanında bu ödülü alan ilk Türk olma unvanına da taşımaktadır.

“BİLİM VE FENNE YÖNELİMİN BİR GÖSTERGESİ OLACAK”

Dünya bilim tarihine ismini yazdıran Prof.Dr. Sancar'a doğduğu ve ait olduğu Ülkesi olarak bizler de sahip çıkmalıyız. Bu amaçla Prof.Dr. Aziz Sancar'a, başta yaptığı çalışmalar kapsamında olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin her türlü desteği sağlaması gerekirken, ilk aşamada Sayın Sancar'ın isminin, yürüttüğü bilimsel çalışma alanı da gözeterek bir yükseköğretim kurumuna verilmesi anlamlı olacaktır. Bu üniversitesinin, lisans eğitimini tamamladığı İstanbul Üniversitesi olması ve bu Üniversitesi bünyesinde “Prof.Dr. Aziz Sancar Enstitüsü” adıyla bir Enstitü açılması hem Sayın Sancar'a gösterilecek bir kadirşinaslık örneği hem de Ülkemizin özellikle bu dönemde çok ihtiyaç duyduğu bilim ve fenne yöneliminin bir göstergesi olacaktır.

 

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more