Reklamsız Sözcü

Millet gidiyor aya, biz gidiyoruz yaya!

Ülkemizin bir yanında eğitime zincir vuruldu. Öğretmenlerimiz bölgeyi terk ediyor okullar kapalı. Okullarda ‘Başkanlık sistemi anketi’…

android-time 10:21 17 Aralık 2015
Millet gidiyor aya, biz gidiyoruz yaya!
Ülkemizin bir yanında eğitime zincir vuruldu. Öğretmenlerimiz bölgeyi terk ediyor okullar kapalı. Okullarda ‘Başkanlık sistemi anketi’…

Eğitim sistemimizdeki eksiklikler nedir? Neleri yaparsak çocuklarımızı geleceğe daha iyi hazırlarız? Nasıl bir eğitim sistemi oluşturmalıyız ki, her gün sistem tartışılmasın, eğitim yatırımcıları ve eğitmenler önlerini görsün, çocuklarımız ve aileleri planlarını daha uzun vadeli yapabilsin? vs.…

Bir siyasi partinin adının açık olarak yazıldığı bir anketin ilk ve orta öğretim öğrencilerinin elinde ne işi var?

Biz bunları tartışacağımıza o kadar boş işlerle uğraşıyoruz ki… Tabii ki bunlar da sistemi altüst ediyor.

Okullarda ‘Başkanlık sistemi anketi'…

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE AKP ANKETİ

Bir siyasi partinin adının açık olarak yazıldığı bir anketin ilk ve orta öğretim öğrencilerinin elinde ne işi var? Bu öğrenciler AKP ile veli arasında posta mı? AKP diyorum, (Anket formu Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Bilim Sanat Merkezi öğretmeni Özkan Kahveci ile öğrenciler Mehmet Uğur Kuru ve Baran Ecevit imzasını taşıyor) olsa bile siyasi bir dille yazıldığı açıkça ortada.

AKP'den söz edilerek 2012 yılında TBMM Başkanlığına verdiği ‘Başkanlık kanun teklifi'nden açıkça bahsediliyor. Yani deniyor ki bu AKP'nin başkanlık talebine siz ne diyorsunuz. Bu öğretmen de direkt siyasi düşüncesini ortaya koyan bir evraka imza atıyor. Artık yakın zamanda bir okulda müdür olarak veya Milli Eğitim Bakanlığı'nın üst düzeylerinde bir noktada verilecek görevle ödüllendirilir.

Neymiş aileler cevaplandıracakmış… O zaman gidin evlere dağıtın, posta yapın…

Böyle bir anketi, yine AKP ibaresi olmadan üniversitelerde yapsanız belki bir verim alınabilir. Üniversite öğrencileri 18 yaşını geçmiş reşit insanlardır. Onlara böyle bir anketin soruları sorulup cevap aranabilir.

Ama üniversite öğrencilerinin başkanlık sistemi ile ilgili ankete nasıl yanıt vereceğini kestirmek zor. Büyük ihtimalle ‘Hayır' çıkar. Bu da anketi yaptıran ve yapanların işine gelmez. Anadolu'da Kastamonu örneğinde olduğu gibi ilköğretim okulları üzerinden AKP ve Tayyip Erdoğan vurgusu ile yapılacak bir başkanlık anketinin sonucu da bellidir. En az yüzde 60…

Sonra olası referandum öncesi beyin yıkama, algı oluşturma…
Bırakın bunları ilk ve orta öğretimde ‘başkanlık anketi' formları ile küçücük çocukların zihinlerini bulandırmayın!
Siyasi anket yerine eğitimle ilgili anketler yapın?
Çocuklara sorun; Eğitim sisteminden memnun musunuz?
Memnun olmadığınız neler var?
Sizin memnuniyetiniz için neler yapabiliriz?
Millet eğitimde daha ne kadar ileri gidelim diye uğraşırken biz nelerle uğraşıyoruz.

NEDİR BU EL YAZISI…?

Bir de ilk öğretimde el yazısı sistemi… Velilerden gelen mailler, sosyal paylaşımdaki tepkiler o kadar fazla ki… Ziyaretimize gelen bir tasarım öğretmenimizin de tepkisi aynı.
Nedir bu el yazısı hikayesi… Nereden çıktı bu. Bu kimin fikri… Bırakın el yazısını çocuklar düz yazı yazmasını öğrensin. Kim kimin el yazısını okuyabiliyor.
Artık doktor reçeteleri bile dijital, el yazısı değil…

Bu çocuklar el yazısı alışkanlığını ediniyor. Belki ileride düz yazıyı yazamayacak bile. Her notu el yazısı olacak. Bu el yazısı notunu kaç kişi okuyup anlayabilecek. Düz yazı bile kötü kaleme alındığında okunamıyorsa el yazısı hiç okunmaz.
Bırakın böyle boş işlerle uğraşmayı… Bunu tartışarak kafa yormak bile hoş değil.
Zihnimizi bunun için kullanma yerine eğitimle ilgili o minik yavruları daha geliştirebilecek projelere kafa yorsak…
Bunları tartışırken, ülkemizin bir yanında eğitime zincir vuruldu. Öğretmenlerimiz bölgeyi terk ediyor okullar kapalı…
İşte onun için diyorum ki, millet gidiyor aya, biz gidiyoruz yaya

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more