Reklamsız Sözcü

Milli Eğitim engelleri aştı, standartları aşamadı!

Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin Standartlar yönergesiyle engeller kalktı fakat bu noktada da sadece CE belgesinin yeterli olması tartışma yarattı.

android-time 17:44 3 Aralık 2015
Milli Eğitim engelleri aştı, standartları aşamadı!
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin Standartlar yönergesiyle engeller kalktı fakat bu noktada da sadece CE belgesinin yeterli olması tartışma yarattı.

Sözcü Eğitim ‘engelliler günü’ne özel bugünkü yazısında “okullarda engelli bir öğrencimizi ailesi sırtında üç kat çıkarmamalı” diyerek eğitimin önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulunmuştu. Birçok özel eğitim kurumunda da ne yazık ki rastladığımız bir tablo bu…Ebeveynler, okulun engelli öğrenciler için herhangi bir taşımalı sistemi olmadığından çocuklarını üst katlarda bulunan sınıflara kucağında taşıyarak çıkarmak zorunda kalıyor. Bu görüntüler 2015 yılının eğitim kurumlarına hiç mi hiç yakışmıyor.

Aslında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),  Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Standartlar Yönergesi'ne 18 Ağustos 2015 tarihinde eklenen bir madde ile engelli bireylerin daha rahat hareket edebilmelerinin önünü açtı. 

Hem özel öğretim kurumlarını rahatlatan hem de engelli bireylerin önündeki engelleri ortadan kaldıran bu yönetmeliğe göre, eğer özel öğretim kurumlarında asansör yoksa, engellilerin erişebilirliğini sağlamak amacıyla taşıma ve iletme sistemlerinin bulunması şart. Yani engelli bireyler özel öğretim kurumlarında asansör olmadığı için üst katlara ulaşamıyorsa, taşıma ve iletme sistemleri ile merdivenlerden rahatlıkla üst katlara çıkabilecek.

Engeller kalktı fakat bu noktada da sadece CE belgesinin yeterli olması tartışma yarattı. Sektör bu kez, kolaylıkla CE belgesi alınabilmesinden dolayı güvenli olmayan taşıma sistemlerinin piyasaya girebileceğinden endişe ediyor. Uzmanlar, bu konunun bütün engelli bireylerimizi ilgilendiren çok hassas bir konu olduğunun altını çiziyor ve bir kalite test belgesi olmadığından CE belgesinin bu tip cihazlar için yeterli standartları ifade etmediğine dikkat çekiyor.

Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan özel öğretim kurumlarında eğer birden fazla kat bulunuyorsa, bu kurumlarda engelli bireylerin rahat erişebilmeleri için TSE standartlarına uygun asansör olması zorunluluğu bulunuyordu. Birçok bina eski ve TSE standartlarına göre asansörleri bulunmadığı için bu zorunluluğu yerine getirme konusunda zorlanıyordu.

ENGELLER KALKTI, BU KEZ TSE, CE TARTIŞMASI BAŞLADI!

Bakanlık bu konuyla ilgili kararı 19 Kasım 2015 tarihinde bütün Milli Eğitim İl Müdürlükleri'ne bir yazı ile bildirdi. Yazıda şöyle denildi:

“Özel öğretim kurumlarında engellilerin erişebilirliğini sağlayan taşıma ve iletme sistemlerinin kullanılmak istenmesi halinde; kullanılacak taşıma ve iletme sistemlerinin ilgi yazıda da belirtildiği üzere Türk Standartları Enstitüsü'nün belirlediği standartlara uygun veya ‘CE' sertifikasına sahip olması gerekmektedir.”

Ancak TSE veya CE sertifikasından herhangi birine sahip olmanın yeterli olması yeni yeni hareketlenen sektörde bazı tartışmalara neden oldu. 80 yıllık geçmişi ile taşıma sistemleri konusunda dünyadaki sayılı firmalardan biri olan ve engelli taşıyıcı sistemleri konusunda birden fazla çeşit üreten tek firma konumunda bulunan Japon Sunwa şirketinin Türkiye Distribütörü Sadettin Ardal, “Bakanlığımız engelliler konusunda son 10 yılda ciddi çalışmalar yaptı. Bu sayede engelli erişimi ciddi ölçüde sağlandı. Yapılan son düzenleme de bu konuda atılmış çok ciddi bir adımdır. CE belgesi bu tip cihazlar için yeterli standartları ifade etmiyor. Çünkü CE bir kalite test belgesi değil. Bu konu, bütün engelli bireylerimizi ilgilendiren çok hassas bir konu. Kanaatimizce ifade ‘TSE veya ISO 7176-28 veya ISO7176-23 ve CE belgesine sahip olması gerekmektedir' şeklinde olmalıydı” dedi.

“CE BELGESİNİN YETERLİ OLMASI MERDİVENALTI ÜRETİMİ DE TEŞVİK EDER”

CE belgesinin firmaların verdiği bir taahhütname olduğuna ve bu belgenin üretim aşamasında denetimi zorunlu kılmadığına işaret eden Ardal, “Ama TSE belgesi veya ISO standartlarına sahip olmak gerçekten kaliteli üretim yapmakla mümkün. Ayrıca taşıma ve iletme sistemi olarak adlandırılan bu cihazlar, merdivenlerden insan taşıma amacına hizmet ediyor. Tabii ki bu taşıyıcılar bu nedenle son derece güvenli olmak zorundadır. Engelli vatandaşlarımızın merdivenin üstünde güvenli olması öngörülürken, istemeden de olsa sadece CE belgesinin yeterli olmasıyla merdivenaltı üretim teşvik edilmiş olur. Merdivenaltı üretim merdiven üstünde güvenli taşıma sağlayamaz. Bu nedenle, tek başına CE belgesinin yeterli olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bakanlığımızın da bu konuyu en kısa zamanda ele alıp, gerekli düzenlemeleri yapacağını umuyoruz” diye konuştu.

“ENGELLİ PSİKOLOJİSİNE DİKKAT EDİLMELİ”

“Satın alacağınız ürünlerin fiyatından çok standartlarının uygunluğuna dikkat edin” diyerek Yasal düzenlemelerle gelen zorunlulukları yerine getirmekle yükümlü kuruluşlara da çağrı yapan Ardal, engelli bireylerin psikolojik olarak sıkıntıya sokulmaması için “bulundukları tekerlikle sandalye ile birlikte bir bütün olarak taşınması zorunluluğu”nun da düzenlemeye eklenmesi gerektiğini belirtti. Ardal, “Böylece engelli bireylerin özel öğretim kurumlarına girdikten sonra sedye ya da başka bir taşıma aracına nakledilmesi ve bu suretle fiziksel sıkıntı yaşamasının da önü kesilmiş olur” dedi.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:4603.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more