Reklamsız Sözcü

Nazım Hikmet, Boğaziçi’nde konuşulacak!

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, 1. yaşını Nazım Sempozyumu ile kutluyor

android-time 11:15 4 Aralık 2015
Nazım Hikmet, Boğaziçi’nde konuşulacak!
Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, 1. yaşını Nazım Sempozyumu ile kutluyor

Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi, birinci yaşını 14-15 Aralık 2015 tarihlerinde “Vakıtları Yakalamak İstiyorum”: Dünden Yarına Nazım Hikmet Sempozyumu ile kutluyor.

Usta edebiyatçı Nazım Hikmet aramızdan ayrılalı 52 yıl oldu. Edebiyat tarihinin en güzel aşk şiirlerini yazmıştı Hikmet. Ona göre aşık olmayı bilmeyen şiir yazamazdı, yazmamalıydı…Tabiata, insana, çocuklara duyduğu aşkın yazıldığı şiirler hala belleklerimizde ancak onun en çok aşık olduğu şeyin memleketi olduğu gerçeği üzerine tartışma yapmak lüzumsuz olmalı.

YAŞAMI XX. YÜZYIL SİYASETİNİN AYNASIDIR

O, uluslararası dayanışmayı savunan bir Türk yurt-severi ve kendisini işçi sınıfına adamış aristokrat yaradılışlı bir şairdi. Ne tehditler ne de vaatler, onu politik ideallerinden vazgeçirerek düzene katılmaya ikna edebildi ve inançlarının bedelini yıllarca hapishanede yatarak ödedi. Sürgündeyken Sovyet destekli barış hareketinin başşairi haline geldiyse, bu, yaşamını enternasyonalizme adamış olmasının bir sonucuydu. Stalinciliği hicvettiği, Sovyet yetkilileri tarafından yasaklanan İvan İvanoviç adlı eseri, Stalin'in kızı Svetlana Alliluyeva tarafından “romantik komünizm”le özdeşleştirilmesine yol açtı.

Açılış konuşmasını “Romantik Komünist” Kitabı'nın yazarları Saime Göksu & Edward Timms'in gerçekleştirecekleri sempozyuma, Türkiye'den birçok üniversitenin yanı sıra Yale, Harvard, Princeton ve California Santa Cruz üniversitelerinden araştırmacıları da katılacak. Sempozyumun Şairlerin Bakışı: Nazım Hikmet ve Türkçe Şiirin Serüveni başlıklı kapanış oturumunda ise ünlü şairler küçük İskender, Deniz Durukan,Ömer Erdem, Mahmut Temizyürek, Nazmi Ağıl ve Gonca Özmen söz alacak.

Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü, Çeviribilim Bölümü ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi işbirliğiyle düzenlenen Dünden Yarına Nâzım Hikmet Sempozyumu, kendisini her şeyden önce bir kalem işçisi olarak tanımlayan Nazım Hikmet'in eserlerini, dünyasını, düşlerini farklı disiplinlerden yaklaşımlarla ele almayı hedefliyor.

BİLGİ ŞÖLENİ İNGİLİZCE OTURUMLARLA BAŞLAYACAK

14 Aralık'ta Albert Long Hall'de İngilizce oturumlarla başlayacak olan bilgi şöleni, saat 16:30'da açılış programıyla devam edecek. Programda dünya çapında ses getiren Nazım Hikmet biyografisi Romantik Komünist kitabının yazarları Saime Göksu ve Edward Timms'in konuşması ve “İnsan Manzaralarından Memleketim” adlı şiir-oyun yer alacak.

15 Aralık'ta İbrahim Bodur Salonu'nda saat 10:00'dan itibaren Nazım Hikmet'in Türk ve Dünya edebiyatındaki yerini karşılaştırmalı bakış açılarıyla tartışan, şairin eserlerini tarihsel ve sosyal bağlamı içinde konumlandıran dört Türkçe oturum yapılacak. Sempozyum 17:30'da küçük İskender, Mahmut Temizyürek, Deniz Durukan, Ömer Erdem, Nazmi Ağıl ve Gonca Özmen'in katılacağı “Şairin Bakışı: Nazım Hikmet ve Türkçe Şiirin Serüveni” paneliyle sona erecek.

 

 

 

 

 

 

Katılımcılar:Katerina Clark, Kenan Sharpe, Aslı Takanay, Jill Stockwell, Başak Ergil, Kim Fortuny, Saime Göksu, Edward Timms, Oğuz Makal, Veysel Öztürk, Murat Gülsoy, Nilay Özer, Güven Güzeldere, Seval Şahin, Didem Ardalı, Erkan Irmak, Murat Narcı, Halim Kara, Ömer Faruk Yekdeş, Duygu Köksal, Mehmet Fatih Uslu, Yalçın Armağan, Gülce Başer, küçük ,iskender, Deniz Durukan, Ömer Erdem, Mahmut Temizyürek, Nazmi Ağıl, Gonca Özmen

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more