Reklamsız Sözcü

Öğrencilerden Ege Üniversitesi yönetimine kitaplı protesto!

Ege Üniversitesi Sağlık,Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı'ndan etkinlik yapmak isteyen öğrencilere: ‘Etkinliği bırakın, kitap okuyun’

android-time 17:15 8 Aralık 2015
Öğrencilerden Ege Üniversitesi yönetimine kitaplı protesto!
Ege Üniversitesi Sağlık,Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı'ndan etkinlik yapmak isteyen öğrencilere: ‘Etkinliği bırakın, kitap okuyun’

Ege Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu (ADT) ve İletişim Fakültesi öğrencileri, oluşturdukları haber portalı Egemonya'nın aralık ayı planlamaları çerçevesinde konulan etkinliklerine, üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı izin vermemesini kitap okuyarak protesto etti. 

Etkinliklerine izin verilmediğini ve bu konuda kendilerine yazılı red cevabının iletilmediğini de vurgulayan öğrenciler, üniversite yönetiminin ‘Etkinliği bırakın, kitap okuyun' sözleri üzerine üniversiteliler topluluklar koordinatörlüğünün önünde kitap okuyarak durumu protesto etti. Onlarca öğrenci binanın koridorunda kitap okurken topluluk yöneticileri yetkililerle görüştü.

ADT'nin ve Egemonya'nın, aralık ayındaki İlknur Güntürk Konferansı, devrim şehidimiz Kubilay için düzenlenecek Menemen anması, Sözcü Gazetesi Haber Muhabiri Gökmen Ulu ve ODA TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Terkoğlu ile söyleşi etkinliklerine resmi bir açıklama getirilmeden engel koyuldu. İzin haklarını almak isteyen öğrenciler SKS binasında oturarak kitap okudu.

 “ÖZGÜR BİLİM , ÖZERK ÜNİVERSİTE”

Üyelerin, etkinliklere izin verilmesi için yetkili biriyle iletişime geçmek istemesi üzerine Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Ali Erdem Köz, SKS Daire Başkanı Doç. Dr. Hülya Öz ile görüşme gerçekleştirdi.

Eylemden sonra açıklama yapan ADT Başkanı Ali Erdem Köz, özel güvenlik görevlilerinin de dahil olduğu görüşmede, izin verilmemesinin gerekçelerinin net olarak belirtilmediğini ifade ederek şunları söyledi:.

” Hülya hocamızla görüştük. Görüşmemizi güvenlik amirlerinin gözetiminde gerçekleştirdik. Bizim muhattabımız emniyet görevlileri değil, yetkili kişilerdir. Yaptığımız eylem meşru bir eylemdir. Saldırgan bir tavır sergileniyormuşçasına tavır alınmasını kabul etmiyoruz” diye konuştu.

2011 yılından bu yana etkinliklerin engellendiğini dile getiren Köz, “ Yazılı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz izin talebinin cevabını da yazılı bir şekilde almak bizim en doğal hakkımızdır. Şu an bu açıklamayı vermekten de kaçınmaktalar. Bu durum bizim etkinliklerimizi yapmamızı engelleyemeyecektir, aydınlanmanın ışığında düzenlediğimiz etkinliklerimizi yapabilmek için sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

SKS Daire Başkanı Doç. Dr Hülya Öz’ün, okul öğrencilerini bir tehdit unsuru görerek, odasından emniyet görevlileri eşliğinde çıktığına dikkat çeken ADT ve Egemonya üyeleri, hangi engel koyulursa koyulsun, bilimsel ve mesleki etkinliklerine devam edeceklerini vurgulayarak , ‘Özgür Bilim Özerk Üniversite' sloganlarıyla dağıldı.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:4508.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more