Reklamsız Sözcü

Öğretmenler, veli şiddetini kınamak için kalemlerini kırdı!

5 Eğitim sendikasının üyeleri bir araya geldi ve Öğretmen Aysun Kaya'ya bir öğrenci velisi tarafından uygulanan şiddeti kınamak için kalemlerini kırdı.

android-time 19:10 11 Aralık 2015
Öğretmenler, veli şiddetini kınamak için kalemlerini kırdı!
5 Eğitim sendikasının üyeleri bir araya geldi ve Öğretmen Aysun Kaya'ya bir öğrenci velisi tarafından uygulanan şiddeti kınamak için kalemlerini kırdı.

Okullardaki güvenlik eksiklikleri tamamlanmadıkça, okullarda şiddet haberleri de ne yazık ki son bulmuyor. Okulda şiddete maruz kalanlardan biri de Aysun Kaya oldu. Veli şiddeti mağduru Aysun öğretmeni eğitim sendikaları da yalnız bırakmadı.

5 eğitim sendikasının üyeleri “Öğretmene uzanan eller adaletle kırılmayacaksa bizler tek silahımız olan kalemlerimizi burada kırıyoruz.” dediler.

Osmaniye 7 Ocak İlköğretim Okulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Aysun Kaya’ya bir öğrenci velisi tarafından uygulanan şiddeti kınamak için Eğitim-Bir-Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş Sen, Eğitim Sen ve Eksen Eğitim Sen temsilcileri, kalemlerini kırdı.

İddialara göre, 7 Ocak İlköğretim Okulu’nda görev yapan Aysun Kaya’ya önce Whatsapp üzerinden hakaret eden söz konusu öğrencinin annesi, büyük kızını da alarak okulu bastı. Okulun bahçesinde Aysun öğretmeni darp eden kızgın öğrenci velisi, öğretmenin parmağını kırdı. Aysun öğretmen bu sabah ameliyat oldu ve şu anda hastanede tedavi altında. Osmaniye’de faaliyet gösteren 5 eğitim sendika üyeleri 7 Ocak İlköğretim Okulu önünde bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

” ÖĞRETMEN ASLA SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Ortak açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman,

“Bu okulun öğretmenlerinden Aysun Kaya arkadaşımız maalesef cehaletin kurbanı seçilmiştir. Öğrencisini eğitmek ve topluma kazandırmaktan başka hiçbir amacı olmayan öğretmenimiz görevi başında iken bir öğrenci velisi tarafından saldırıya uğramış ve ciddi şekilde yaralanmıştır. Öğretmene uygulanan şiddetin temelinde öğretmene olan saygı ve sevginin azalmasının payı  elbette çok büyüktür. Bu konuda yetkililere, velilere ve eğitim kurumlarına çok iş düşüyor. Herkes şunu bilmelidir ki öğretmen asla sahipsiz değildir. Bütün gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacak ve arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin takipçisi olacağız.” dedi.

Eğitim öğretim kurumlarında alınması gereken güvenlik tedbirleri yeterince alınmadığını ve sorumluluğun öğretmenlere bırakıldığını belirten Kahraman, şunları dile getirdi:

“GÜVENLİ OKULLAR ŞART”

“Bugün okullarımızda halen özel güvenlik tedbirlerinin alınamaması, velilerimizin ihmalkâr davranması, Milli Eğitim Bakanlığının okullarda şiddete yönelik gerekli tedbirleri almaması öğretmenlere saldırıyı her geçen gün artırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimcilere yönelik her saldırının sıkı takipçisi olmalıdır. MEB Hukuk Müşavirliği kanalıyla yargıya intikal etmiş davalarda kendi personelinin yanında olduğunu göstermelidir. Bakanlık nerede duracağı belli olmayan bu şiddetin olaylarının bir an önce son bulması için gereğini yapmalıdır.”

Osmaniye’de daha önce de bu şekilde yapılan olayları şiddetle kınadıklarını belirten Eğitim Sendikası Osmaniye Temsilcisi Seyit Demir,

“TEK SİLAHIMIZ OLAN KALEMLERİMİZİ KIRIYORUZ”

“Aysun öğretmenime acil şifalar diliyorum. Şiddetin rengi, dili, ırkı ve şekli asla olmaz. Biz sendikalar olarak burada küçük bir eylem yapmak istiyoruz. Öğretmene uzanan eller adaletle kırılmayacaksa bizler tek silahımız olan kalemlerimizi burada kırıyoruz.” dedikten sonra kalemlerini kırdılar.

Sendika başkanları daha sonra 7 Ocak İlköğretim Okulu öğretmenler odasına geçerek okulun öğretmenlerine geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

“ÖĞRETMENE DEĞİL KENDİ GELECEKLERİNE SALDIRIYORLAR”

Aktif Eğitimciler Sendikası Osmaniye İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Gökbaş, 4 yıldır kızının öğretmeni olduğu için yakinen tanıdığını belirterek, “Dün kızımı almaya geldiğimde Aysun hocam çok kötü durumdaydı. Diğer öğrencilerin durumları da kötüydü. Şiddeti uygulayan insanlar aynı zamanda kendi geleceklerine de zarar verdiklerinin farkında olmaları lazım.” diyerek, saldırıyı kınadı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more