Reklamsız Sözcü

Olumsuz okul iklimi okul terklerini artırıyor

Edirne ve Keşan'da düzenlenen Güvenli Okul Konferansı'nda, olumsuz okul ikliminin okul terklerini artırdığına dikkat çekildi.

android-time 18:25 2 Aralık 2015
Olumsuz okul iklimi okul terklerini artırıyor
Edirne ve Keşan'da düzenlenen Güvenli Okul Konferansı'nda, olumsuz okul ikliminin okul terklerini artırdığına dikkat çekildi.

CSG City Security Group, Bahçeşehir Üniversitesi ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Güvenli Okul Konferansı, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleşti.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan'ın konuşmasıyla başlayan konferans, Türkiye'de ilk defa Güvenli Okul Projesi uygulamasını hayata geçiren CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Güvenli Okul Akademisi Başkanı Osman Öztürk'ün sunumu ile devam etti.

HER 4 VELİDEN 3'Ü OKUL GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞELİ

Edirne'de bulunan okul müdürlerinin katıldığı konferansta sunum ve konuşma yapan Öztürk; “Yarınlarımızın en büyük gücü ve umudu çocuklarımıza hak ve özgürlüklerinin korunduğu, suç ve şiddetten zarar görmedikleri, barışçıl ve mutlu insanların yaşadığı bir dünyanın bırakılması tüm insanlığın ortak görev ve sorumluluğudur. Her 4 veliden 3'ü (%73) çocuğu okulda olduğu saatlerde güvenliğinden endişelenmektedir. Ülkemizde, eğitim çağındaki yaklaşık 18 milyon çocuğun güvenli bir okul ortamında eğitimlerini sürdürebilmelerine yönelik olarak hazırladığımız “Güvenli Okul Projesi”nin önem ve değeri ortaya çıkmaktadır. Okullar ve çevresinde oluşabilecek güvenlik risk ve tehlikesinin önlenmesinde kolluk kuvvetleri ile koordineli çalışılmasının yanında; okul, öğrenci, aile ve toplum işbirliğinin sağlanmasının önemi tartışılmazdır.” dedi.

“OKULUN KİMLİĞİNİ OKUL İKLİMİ OLUŞTURUR”

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Yrd.Doç.Dr. Çağla Garipağaoğlu okul iklimi süreçlerini aktarırken, “Okul iklimi; okula kimliğini kazandıran, okul paydaşları tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak algılanan ve onların motivasyonu ile davranışlarını etkileyeceği varsayılan ölçülebilir tüm özellikler kümesidir.” dedi.

Okul ikliminin olumlu olmaması durumunda tatminsizlik duyan öğretmen ve öğrenciler okula gelmeme, okuldan uzaklaşma, okulu terk etme, fiziksel ve zihinsel sağlığını kaybetme, şikayetlerinin artması ve benzer tutumlar takınabileceğini belirten Çağla Garipağaoğlu, bu yüzden, sağlıksız ve olumsuz ikliminin bulunduğu bir ortamda güvenli okuldan söz etmenin mümkün olamayacağını söyledi.

Güvenli Okul Konferansı, Keşan’da da yapıldı. Keşan Bahçeşehir Koleji, Güvenli Okul Konferansına ev sahipliği yaptı.

Keşan Bahçeşehir Kolejinde gerçekleşen Güvenli Okul Konferansı ise Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Eraslan'ın konuşmasıyla başladı ve Güvenli Okul Akademisi Başkanı Osman Öztürk'ün sunumu ile devam etti.

“BİR OKULUN YAPILMASI, BİR HAPİSHANENİN KAPATILMASI DEMEKTİR”

CSG Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk, Victor Hugo'nun “Bir Okulun Yapılması, Bir Hapishanenin Kapanması Demektir” sözü ile Güvenli Okulların önemini vurgulayarak sunumuna başladı. Güvenlik sorunlarının başlamasının ilk nedenlerden birinin öğrencilerin Okulu Asması ile başladığını belirten Öztürk; gençlerin okulu asmaktan alıkoymak için okulların ve paydaşların önlemler alması gerektiğinin altını çizdi.

Keşan Güvenli Okul Konferansı, Yrd.Doç.Dr. Çağla Garipağaoğlu'nun sunumu ile son buldu.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more