Reklamsız Sözcü

Örnek öğretmen Ahmet Naç: Spor öğrenciler için en önemli ders!

Geleneksel anlayışlardan kurtulmuş bir öğretmen olan Ahmet Naç, hayal dünyasının zenginliğini spor derslerinde de konuşturuyor.

android-time 18:12 11 Aralık 2015
Örnek öğretmen Ahmet Naç: Spor öğrenciler için en önemli ders!
Geleneksel anlayışlardan kurtulmuş bir öğretmen olan Ahmet Naç, hayal dünyasının zenginliğini spor derslerinde de konuşturuyor.

Ayla ÖZDEMİR

O, devlet okulunda kısıtlı imkanlarla da bir öğretmenin neler başarabileceğinin güzel örneklerinden biri… Geleneksel anlayışlardan sıyrılmış bir öğretmen olan Ahmet Naç, dokunduğu sınıfları güzelleştiriyor. Ezberciliğe karşı duran Ahmet Öğretmen, çocukların daha eğlenceli sınıflarda daha başarılı olabileceklerine inanıyor ve bunu kanıtlıyor.

Bu fotoğrafta okulun orjinal basketbol potasıyla Ahmet öğretmene ait taşınabilir yüksekliği ayarlanılabilir potaları görebilirsiniz.

Ahmet Naç, Esenler Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 1-E sınıfının öğretmeni…Baştan ayağı yenilediği sınıfıyla, uyguladığı farklı eğitim yöntemleriyle dikkatleri çekti ve fark yarattı.

Ahmet öğretmen, öğrencilerini hangi donanımlarla mezun etmeye çalıştığını da şu şekilde ifade ediyor:

” Sorumluluk sahibi, sorunlarını kendi çözebilen,iç motivasyonunu sağlayıp hedefler koyan ve bunları gerçekleştirmek için engelleri aşabilen, sanat, spor, müzik,bilim alanlarında donanım sahibi, araştırmayı seven merak duygusu hiç sönmeyecek, okuma alışkanlığını hayatının parçası yapmış, iyi bir meslek sahibinden öte o mesleğin en iyilerinden olmaya çalışan, herkes tarafından sevilen, değerlerinin farkında olan, insanlığa ve doğaya faydalı, kendi başarısı kendi dinamiklerine bağlı olan bireyler yetiştirmek benim en büyük arzum”

Projeleriyle de bir çok ilke imza atan Ahmet öğretmen, “Yeni tasarladığın sınıfın mı yoksa spor mu diye tercih yaptırsalar hiç düşünmem yıkın sınıfı ama bizi spordan mahrum etmeyin derim” ifadelerini kullanarak sporun eğitimdeki büyük önemine dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

“OYUN VE SPORDAN MAHRUM ETMEK GELİŞİM DÖNEMLERİNE İHANETTİR”

” İlkokul öğrencileri gelişim dönemi itibariyle çok enerjiktir. Enerjileri bitmek tükenmek bilmez hatta. Onları susturmak, enerjilerini düşürmek, oyun ve spordan mahrum etmek onların gelişim dönemlerine ihannettir. Ben daha fazlasını istedim ve o sınıfı turuncu yaptım. Bizim görevimiz onların bu enerjilerini ve hızlı gelişimlerini doğru kullanmaktır. Çevre şartlarını,ekonomik durumları,eldeki imkanları bahane etmemek gerek. Öğretmenlerimiz zaten bunu bilir.”

Ahmet öğretmen, hayal dünyasını spor etkinliklerinde de konuşturuyor. Öğrencilerin sporu sevmesi ve uygulayabilmesi için kısıtlı imkanları hayal gücüyle zenginleştiriyor. Bu imkanları nasıl oluşturduğunu da şöyle ifade ediyor:

KISITLI İMKANLARI HAYAL GÜCÜYLE ZENGİNLEŞTİRİYOR

” Bir demirciye iki direk yaptırdım ve velilerime bildiğin lastik diktirerek tenis filesi oluşturdum. Önceki sınıfımda voleybol filesini diktirip aşağıdan bağlamıştım.Aşağıdan bağlarsanız tenis filesi olur. Yukarıdan bağlarsanız voleybol filesi olur. Futbol kalesi yoktu tahtaları birbirine çaktım ve kale yapmıştım önceki sınıfım için. Basketbol potaları NBA de kullanılan potalardan yüksekti. Ne yaptım ettim yüksekliği ayarlanabilir taşınır potalar aldım. İlkokul öğrencileri için bana göre en uygun, en ucuz, en yararlı spor tenistir. Toprak veya çim kort gerekmez. Çok ucuza internetten raketler bulabilirsiniz. Toplar da öyle. Demirciye iki direk diktirip iplerle kendinize file ve saha oluşturabilirsiniz. Önce raketsiz topla çalışmalılar. Ellerini raket gibi kullanmalılar. Topun atıp tutma, karşılıklı sektirerek paslaşma, havaya topu atıp dönerek tutma, avucu açıp raket gibi kullanmak vs. yaptırarak dikkat ve koordinasyon geliştirilebilir kısa zamanda.Topun düşme yükselme olasılıklarını beyinleri otomatik olarak bir süre sonra hesaplıyor zaten. Bunu yapan beyin matematik ve Türkçe sorularını daha iyi ve hızlı çözüyor onu da belirteyim. Beyin gelişimini komple düşünmek gerek.Test çözen çocuk bir kısmını kullanır. Spor yapan çocuk soruyu çözerken beyninin her tarafını kullanır. Sonra rakete geçilebilir. Önceki sınıfımda 20 öğrenci profesyonel düzeyde beton zeminde oynuyorlardı 4’e geldiklerinde. Servis ile topu oyuna sokma dışında diğer becerileri tam olarak yerine getiriyorlardı. Okulun orjinal basketbol potasıyla kendime ait taşınabilir yüksekliği ayarlanılabilir potalar hazırladım.Eğer ki benim potalarım olmazsa bu çocuklar potadan bir kere bile top geçirmeden mezun olacak demektir. Böyle bir şey olursa ben istifa ederim bir okulun önünden bile geçmem.İki potayı karşılıklı koyarak saha kenarına okul sırasını koyup masa hakemi ve bench oluşturmuştum en son mezun ettiğim sınıf ile…Hayatımın en kaliteli zevkli anlarıydı o maçlar…Ben hakemlik yapıyordum. Uygun potalar olunca inanılmaz ilerleme kaydediyorlar. En son oyun kuruculara pota altındakiler perdeleme yapabiliyordu kendi tercihleriyle.

Yere serilen Matlar yoga ve plates için kullanılır diye bir şey yok. Hızlı gelişim içerisindeler ve kas gelişimi için buna muhakkak ihtiyaç var. Kasları hızla gelişen çocuğa doğru nefes alma,açma germe eklemleri çalıştırma vs. mutlaka yapılmalı.En kötü kasları düzgün ve biçimli gelişir.Obezite sorunu yaşamazlar. Dik duramama problemleri ortadan kalkar yürüyüşleri düzelir. Yine çok ucuzdur matlar.

Bu taraflarda en çok zoruma giden çocukların futbol maçı yaparken çantalarından kale yapmaları direksiz oynamalarıydı. Kırtasiye malzemelerinden önce bence bunlar halledilmeli. Çok daha fazlasını hakediyorlar. Huniler ve çubuklarla çok basit ve çeşitli düzeylerde kooridinasyon parkuları oluşturmak çok yararlı oluyor. Hız,beceri,dikkat,koordinasyon vs. bu parkurlarla çok kolay geliştirilebilir. Engelin üstünden atlama ile altından geçme arasında o beyinde inanılmaz gelişmeler oluyor. Voleybol ve Badminton biraz daha üst sınıfa geçtiklerinde başlanmalı bana kalırsa. Badminton aslında 2.kademe öğrencilerine yönelik. Koordinasyon becerisi açısından ilkokul öğrencileri oynayamazlar. En ufak rüzgarda denge kaybolur ve sadece top parası bile çok masraf oluşturur.Tenis çok daha uygun basit ve ucuzdur. Malzeme alıp ilkokul öğrencilerine badminton deneyip hayal kırıklığı yaşayan çok kişi oldu.

Çocukların takımlar halinde yarıştırılmasına karşı olduğunu da vurgulayan Naç, gerekçesini de şöyle anlatıyor:

“SPOR BEDEN VE ZİHNİN ORTAK GELİŞİMİDİR”

” Kötü bir rekabetten ziyade sporun en önemli faydalarından birisi bireysel hareket edebilme, bireysel sorumluluk alma, takım halinde hareket edebilme, takım içi sorumluluk alma, dayanışma ve ileriye dönük hesaplamalardır.Topu atıp hadi futbol oynayın derseniz deli dana gibi koşarlar topun etrafında. Hiçbir faydası yok ve 10 yıl bunu yapsa da gelişim göstermez. Ancak alan kullanmayı, taktiği, pas trafiğini, çeşitli varyasyonları, savunma ve hücum yapmayı, kontra atağı vs. öğretirseniz asıl spor budur ve her geçen gün geliştirirler kendilerini. Çünkü spor beden gelişim değildir sadece. Beden ve zihnin ortak gelişimidir.
Spor sayesinde enerjilerini doğru kullanarak ve gelişim görevlerini yerine getirerek derslerinde çok daha başarılı olduklarını tecrübe ettiğini belirten Ahmet öğretmen, spor sayesinde öğrencilerin kazanımlarının neler olacağını da şöyle ifade ediyor:

“ZEKİ, ÇEVİK VE AYNI ZAMANDA AHLAKLI OLACAKLAR”

Test çözdürmek yerine enerjilerini kullanmak onları daha başarılı yapar sınavlarda. O testleri çözecekler çok uzun yıllar boyunca. Hiç olmazsa 4 sene hızlı gelişim ve enerjiye sahip oldukları dönem bilinçli spor yapsınlar. 2.kademeye geçince zihin spor gelişimin sınırlarını çizmiş oluyor. Ondan sonra yapılan spor ilkokulda yapılanın yanında bir hiç…

1. sınıf çok küçükler bunları yapamazlar diye asla düşünmeyin. Yapıyorlar. Yaptık oldu. Spor onlar için en önemli ders. Ancak spor bana kalırsa bir kültür ve yaşam biçimi. Spor gününde öğrencilerim spor kıyafeti ve spor ayakkabılarıyla gelecek. O gün normal çanta değil spor çantası getirilecek. Çantanın içinde havluları bile var. Bu kültür ve yaşam biçimini 1.sınıftan itibaren yerleştirmemiz gerekir. En çok hoşuma giden tüm malzemelerini kendileri hazırlamaları, toplamaları, nerede nasıl kullanacaklarına karar vermeleri, çözümler üretmeleri. Zorlanacaklar ama kısa zamanda düzeni oturtacaklar. Sporun onlar için bir yaşam biçimi ve kültür olmasını istiyorum. Sanat gibi…Bir de tabi ki ”Zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı olacaklar.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 18:2811.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more