Reklamsız Sözcü

Prof. Dr. Hasan Petek: Bir karışıklık yüzünden sadece bizde suç!

Prof. Dr. Hasan Petek, masa futboluna ilişkin bir karışıklıktan kaynaklanan 47 yıllık yasağa dikkat çekti.

android-time 10:29 15 Aralık 2015
Prof. Dr. Hasan Petek: Bir karışıklık yüzünden sadece bizde suç!
Prof. Dr. Hasan Petek, masa futboluna ilişkin bir karışıklıktan kaynaklanan 47 yıllık yasağa dikkat çekti.

Gediz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Petek, 47 yıldır ülkemizde uygulanan ilginç bir yasağa dikkat çekti.

Prof. Dr. Hasan Petek: Bu yasak aslında bir karışıklıktan kaynaklanıyor. O dönem tek kollu kumar makinelerine verilen ortak isim ‘langırt' olduğu için masa futbolu da yasaklanmış.

Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölüm Başkanı Prof. Dr. Petek, masa futbolu olarak da bilinen langırt oyunu makineleriyle ilgili 1968'den bu yana hapis cezası gerektiren bir suç bulunduğunu ifade etti. Prof. Dr. Petek, kendisinin de tesadüfen öğrendiği bu yasağın, 47 yıl önce hukuki bir hata sonucunda getirildiğini, günümüze kadar da geldiğini açıkladı.

Prof. Dr. Petek şu bilgileri verdi: “13 Aralık 1968 tarihli 1072 Sayılı Kanun'a göre umuma mahsus veya umuma açık yerlerde rulet, tilt, langırt ve benzeri oyun makinelerini bulundurmak, çalıştırmak, bunları yurda sokmak ya da imal etmek yasak. Bir yıldan 5 yıla kadar hapis ve para cezası var. Daha önce tecili mümkün olmayan bu cezalara, 2008'de yapılan değişiklikle erteleme hakkı tanınmış. Sadece ülkemizde olan bu yasak aslında bir karışıklıktan kaynaklanıyor. O dönem tek kollu kumar makinelerine verilen ortak isim ‘langırt' olduğu için masa futbolu da yasaklanmış.

Uluslararası alanda federasyonları bulunan bu spor kanunla yasaklanmasına rağmen turnuvalar düzenleniyor, tanınmış kişiler dahil hemen herkes suç aleti olduğundan habersiz bir şekilde bu makinelerde langırt oynamaya devam ediyor. Yürürlükte olduğundan cezai işlem de zaman zaman uygulanıyor.”

“HUKUK DEVLETİ İLKESİNE AYKIRI”

Prof. Dr. Hasan Petek, bu yasağın hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu için kaldırılması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi: “Langırt ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyan bilardo, masa tenisi, tetris, airhockey, boks makinesi, tokmak, basketbol masası, playstation gibi oyunlar serbest iken, langırt oynatmak suç niteliğinde. Bir ceza düzenlemesi, yürürlüğe girdiği dönem açısından anayasal bir sorun oluşturmasa bile zamanla gerek hukuk devleti, gerekse sınırladığı temel hak ve özgürlükler bakımından ölçüsüz bir düzenleme niteliği kazanabilir. Bu yasak bunun tipik örneklerinden biri. Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması açısından anayasal sorun içeriyor. Ayrıca kanundaki suç tanımında yer alan alanlarda özel girişim özgürlüğünün sınırlanmış olduğu da kuşkusuz. Avrupa ülkelerinde benzer katılıkta ve ağırlıkta örneği olmayan bu yasağın, bugünkü koşullar altında Türkiye için farklı bir biçimde değerlendirilmesini haklı kılacak inandırıcı neden mevcut değil. Uygulanmasını gerektiren gerekçe bulunmayan böyle anlamsız yasakların sürdürülmesi hukuk devleti ilkesine aykırı. Bu yüzden yürürlükten kaldırılmalı.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more