Reklamsız Sözcü

Prof. Dr. Muhammed Şahin: Yeni bilim insanlarının yetişmesine engel değil!

Prof. Dr. Muhammed Şahin, YÖK'ün üniversitelerdeki Akademisyen açığını kapatmaya yönelik emeklilik yaşı formülünü, Sözcü Eğitim'e değerlendirdi.

android-time 15:43 16 Aralık 2015
Prof. Dr. Muhammed Şahin: Yeni bilim insanlarının yetişmesine engel değil!
Prof. Dr. Muhammed Şahin, YÖK'ün üniversitelerdeki Akademisyen açığını kapatmaya yönelik emeklilik yaşı formülünü, Sözcü Eğitim'e değerlendirdi.

Ayla ÖZDEMİR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) öğretim üyesi temininde sorun yaşayan yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelerde, eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması için akademisyenlerin 72 yaşında emekli olmalarını içeren düzenlemenin uzatılması için yasa tasarı taslağı hazırladı.

Prof. Dr. Muhammed Şahin, YÖK’ün üniversitelerdeki Akademisyen açığını kapatmaya yönelik emeklilik yaşı formülünü, Sözcü Eğitim’e değerlendirdi.

YÖK, taslağın MEB’e gönderildiğini ve yasalaşmasının ardından bu düzenlemeden 11 Kasım itibarıyla, 41 üniversitedeki yaklaşık 200 öğretim üyesinin faydalanacağını duyurdu.

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, YÖK’ün üniversitelerdeki Akademisyen açığını kapatmaya yönelik emeklilik yaşı formülünü, Sözcü Eğitim’e değerlendirdi. Emeklilik yaşının 72'ye çıkarılmasını olumlu bulduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, şunları söyledi:

“ÜRETEN AKADEMİSYENLER YAŞA TAKILMAMALI”

“Ülkemizde son 10 yılda, üniversite ve öğrenci sayılarındaki büyük artışa rağmen, öğretim üyesi sayısı aynı oranda büyümemiştir. Bu da öğretim üyesi ihtiyacını büyük ölçekte artırmıştır. Gerek Türkiye'de gerekse dünyada ortalama yaşam süresi hızla artmaktadır. 67 yaşında halen üreten bir akademisyenin mesleğinde katkı vererek yeni nesiller yetiştirebileceğini düşünüyorum. Unutmayalım ki, Prof. Dr. Aziz Sancar 69 yaşında Nobel Ödülü'ne layık görüldü ve aktif bir şekilde bilim dünyasında hizmet vermeye devam ediyor. Bir yandan Sayın Sancar ile gurur duyuyor, diğer yandan da onun yaşındaki bilim insanlarını emekli eden bir sistemde bulunuyoruz.”

“VERİMLİLİK ÜLKEMİZİN GENEL BİR PROBLEMİ”

Bilim dünyasında, insanların üretimi ile yaşı arasında bir bağlantı olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Şahin, 

“Süreklilik için elbette yeni bilim insanlarının yetişmesine ihtiyaç vardır. Bu süreçte gençlerin yanında olunmalıdır ama 67 yaşında ve üretmeye devam eden kişilerin emekliliği yeni bilim insanlarının yetişmesi için bir engel değildir. Yaşlı olup halen üretmeye devam eden akademisyenlerimiz olduğu gibi, genç olup üretmeyen akademisyenlerimiz de mevcuttur. Aslında verimlilik ülkemizin genel bir problemidir. Bilim ve teknolojiye yapılan tüm yatırımlara rağmen ülke ekonomisine katma değer sağlayacak patent sayılarımızda uzun yıllardır kayda değer bir artış ne yazık ki olmamıştır. Dünya Patent Enstitüsünün 2014 raporuna göre Türkiye yılda 5795 patent başvurusu yapmışken, Çin 734.081, Amerika 501.162, Japonya 473.137, Güney Kore 223.517, İran 11.343, İsrail 12.767 ve Hollanda 33.588 patent başvurusu yapmıştır.” Dedi.

“NİTELİKLİ BİR PERFORMANS DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DE ŞART!”

Prof. Dr. Şahin,  emeklilik yaşının 72'ye çıkarılması kararı ile ilgili olarak, Akademisyenlerin yaşlarından bağımsız olarak bilime katkılarına göre değerlendirecek kapsamlı ve nitelikli bir performans değerlendirme sistemi üzerinde çalışılması gerektiğini de vurguladı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 15:5316.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more