Reklamsız Sözcü

TEOG sınav sonuçları açıklanmadan ödüllendirmeye AES’den tepki!

TEOG sınavında dereceye girdiği iddia edilen öğrencileri ödüllendiren belediyeye AES'den tepki: Böyle bir durum kesinlikle kabul edilemez!

android-time 16:35 18 Aralık 2015
TEOG sınav sonuçları açıklanmadan ödüllendirmeye AES’den tepki!
TEOG sınavında dereceye girdiği iddia edilen öğrencileri ödüllendiren belediyeye AES'den tepki: Böyle bir durum kesinlikle kabul edilemez!

Ayla ÖZDEMİR

Sakarya'da Ferizli Belediyesi, 25-26 Kasım tarihlerinde yapılan Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sınavı sonuçlarının açıklanmamasına rağmen, tüm soruları doğru cevapladığı, dereceye girdiği iddia edilen 4 öğrenciye hediyeler verdi.

TEOG sınav sonuçları açıklanmadan yapılan tören kafaları karıştırdı. Sınav sonuçları açıklanmadan ödüllendirmeye AES’den tepki geldi.

Belediyenin, TEOG sınav sonuçları açıklanmadan dereceye girdiği iddia edilen öğrencileri ödüllendirmesine Anadolu Eğitim Sendikası (AES) tepki gösterdi.

Anadolu Eğitim Sendikası Basın ve Yayından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Ali Gezici, “Böyle bir durum kesinlikle kabul edilemez” diyerek Sözcü Eğitim’e özel şu açıklamalarda bulundu:

“TEOG SONUÇLARININ AÇIKLANMASI BİLE YETERLİ DEĞİL”

” Milli Eğitim Bakanlığı önceki yıllarda 1. Dönem TEOG sonuçlarını e-okul sisteminden ocak ayı içerisinde açıklıyordu. Kaldı ki, açıklanması da yetmiyor. Yani TEOG Sınavlarından alınan puanlar, okuldaki sınav puanları ile birlikte hesaplanarak TEOG yerleştirme puanı bulunuyor. TEOG ‘ da bir liseye yerleşmek için bütün soruları doğru yapmak da yetmiyor. Okulda yapılan yazılıların sonuçları var. Yazılılar daha bitmemiş.

Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek gerekiyor diyen Gezici,  puanlama sistemi ile ilgili şu bilgileri hatırlattı:

– Merkezi Sistem Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen değerin derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanır.

– TEOG Yerleştirme Puanı 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının yüzde 30'u ile 8. sınıfta uygulanan merkezi ortak sınav puanlarının yüzde 70'inden oluşuyor.

“ÖĞRENCİLERİN BEKLENTİLERİ YANLIŞ YÖNLENDİRİLMİŞ OLUR”

Öğrencilerin ben bu soruyu doğru yaptım, şu şöyle oldu, bu böyle oldu sözleriyle TEOG 1. leri seçilmez, ödüllendirilmez” diyen Gezici, “Öğrenci cevap anahtarını yanlış işaretlediyse ne olacak? Öğrenciler burada ödüllendirilmemiş, “Dereyi görmeden paçayı sıvama” atasözündeki gibi geleceğe dair beklentileri açısından yanlış yönlendirilmiş oluyor. Yöneticiler ayrıntılı bilgi sahibi olmadığı konularda dikkatli davranmalıdır.” Dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more