Reklamsız Sözcü

Üniversiteler bilimi reddetme yarışına girdi!

Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri'ndeki sözdebilim Homeopati etkinliklerinden sonra Pamukkale Üniversitesi de bilimi reddeden bir uygulamaya imza attı.

android-time 13:37 11 Aralık 2015
Üniversiteler bilimi reddetme yarışına girdi!
Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri'ndeki sözdebilim Homeopati etkinliklerinden sonra Pamukkale Üniversitesi de bilimi reddeden bir uygulamaya imza attı.

Denizli Tabip Odası ve Pamukkale Üniversitesi Halkçı Sağlık Topluluğu’nun Pamukkale Üniversitesi’nde 19-20 Aralık'ta yapmak istediği “Evrim Okulu” etkinliğine rektörlük izin vermedi. Etkinliği üniversite içerisinde yapmak isteyen topluluğa üniversite yönetiminin izin vermemesi tepkilere neden oldu.

Üniversitelerdeki bilimi reddeden uygulamalara Prof. Dr. Kayhan Kantarlı da tepki gösterdi.

1. Uluslararası Katılımlı Homeopati Kongresi geçtiğimiz günlerde Ege Üniversitesi’nde düzenlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi'nin de içinde bulunduğu Sağlık Yerleşkesi'nde de  “Homeopati Nedir? Sağlık ve Hastalık Üzerine Bir Aforizma” konulu etkinli gerçekleştirildi.  Homeopati etkinliklerinin düzenlenmesine “bilim dışı” olduğu ifade edilerek tepki gösterildi. Üniversitelerde Homeopati etkinlikleri düzenlenmesine izin çıkarken Pamukkale Üniversitesi'nde gerçekleşmesi planlanan ‘Evrim Okulu' etkinliği iptal edildi.

Pamukkale Üniversitesi Halkçı Sağlık Topluluğu ve Denizli Tabip Odası çağrıcılığında Pamukkale Üniversitesi'nde gerçekleşmesi planlanan ‘Evrim Okulu' etkinliğine üniversite rektörlüğünden izin çıkmadı. Birçok öğrenci ve akademisyenin ilgiyle beklediği etkinlik Denizli Tabip Odası çağrıcılığında 19-20 Aralık 2015'te Denizli Esnaf Odası Konferans Salonu'nda yapılacak. 24 Kasım 2015'te yaptıkları yazılı başvuruya rağmen hala gerekçeli bir cevap alamayan Halkçı Sağlık Topluluğu, sözlü olarak izin verilmediğini öğrendiklerini belirtti.

Üniversite yönetiminin aldığı bu kararın hiç bir demokratik ve bilimsel dayanağının olmadığını belirten Halkçı Sağlık Topluluğu Başkanı Nazlı Çetin süreci şöyle özetledi:

“EVRİM OKULU’NU ÜNİVERSİTENİN YAPMASI GEREKİRDİ”

“Topluluğumuzu geçtiğimiz dönem mart ayında kurduk. Danışmanlığımızı Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem yapıyor. Başta tıp fakültesi olmak üzere fizik tedavi ve rehabilitasyon, hemşirelik gibi sağlık bölümlerinde çalışmalar yürütüyoruz. Halkçı Sağlık Topluluğu kurulalı daha bir yıl olmamasına rağmen birçok arkadaşımız üye oldu. Mesleki açıdan donanım kazanmak, okulumuzda bilimin tartışılmasına ön ayak olmak amacıyla etkinlikler yapıyoruz. Son olarak da Türkiye'nin köklü pek çok üniversitesinde olduğu gibi bilimi konuşmak, canlılığı anlamak için iki günlük ‘Evrim Okulu' yapma kararı aldık. Alanında yıllarca çalışma yürütmüş, uzmanlaşmış pek çok hocamız ile görüştük, titizlikle bir program hazırladık. Aslında üniversitenin kendisinin yapması gereken ‘Evrim Okulu' talebimiz henüz bir gerekçe gösterilmeden reddedildi.”

“TOPLULUKLAR ÜNİVERSİTENİN VAZGEÇİLMEZ UNSURUDUR”

Bu yıl üniversite yönetimi tarafından reddedilen ilk etkinlik başvurusunun kendi etkinlikleri olmadığını belirten Nazlı Çetin; “Üniversitedeki birçok topluluk etkinlik yapamaz durumda, yapılan etkinlik başvurularına cevaplar çok geç veriliyor. Sene başından bu yana pek çok topluluğun etkinlik başvuruları geri çevrildi. Üniversiteler, fikirlerin özgürce tartışılabildiği, bilim üreten ve yarının toplumunu yetiştiren kurumlardır. Topluluklar da bu çalışmaların yapılabileceği, öğrencilerin kendini var edeceği en etkin araçlardır. Topluluklara çalışma yaptırmamak en başta üniversitenin başarısını etkileyecektir” dedi.

19-20 ARALIK'TA EVRİM OKULU DENİZLİ'DE YAPILACAK

Üniversite yönetiminin aldığı bu kararın ardından ‘Evrim Okulu'na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyacaklarını belirten Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem; “Alanında yıllardır emek vermiş değerli hocalarımızla buluşmak ve öğrencilerimize, hekimlerimize bilimsel tartışma imkanı sunmak bizim görevimiz. Aslında böyle etkinliklerin üniversitelerde yapılması, öğrencilerin bilimsel çalışmalara ilgisinin arttırılması gerekiyor. Üniversite yönetiminin bu bilimsel etkinliğe izin vermemesine anlam veremedik. Bu yüzden Denizli Tabip Odası olarak bu etkinliğin ev sahipliğini yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Başta öğrencilerimiz olmak üzere, tüm hekimlerimizi, akademisyenlerimizi ve etkinliğin ne kadar yararlı olacağını görmeleri açısından üniversite yönetimimizi 19-20 Aralık'ta yapılacak ‘Evrim Okulu'na' çağırıyoruz” dedi.

Üniversitelerdeki bilimi reddeden uygulamalara Prof. Dr. Kayhan Kantarlı da tepki gösterdi. Kantarlı, konuya yönelik şu ifadeleri kullandı:

“ÜNİVERSİTELER BİLİMİ REDDETME YARIŞINA GİRDİ!”

” Ege ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’ndeki sözdebilim Homeopati etkinliklerinden sonra Pamukkale Üniversitesi de bilimi reddeden bir uygulamaya imza attı. Yapılan bilime ihanettir! Evrimi savunmak bilimi savunmaktır…Üniversiteden evrimi attın mı geriye batıl inanç ve dogmalar kalır.

Dogma ve batıl inançları öğrenmek için üniversiteye gerek yoktur…Bu ihanete bilim insanlarından herhangi bir itiraz da gelmediğine göre kapatın gitsin!”

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more