Reklamsız Sözcü

25 milyon dolarlık uçağa 12 milyarlık kayıp

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, , “25 milyon dolarlık uçak düşürdük, 12 milyar dolar zarara gireceğiz” diye konuştu.

android-time 13:45 27 Aralık 2015
25 milyon dolarlık uçağa 12 milyarlık kayıp
MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, , “25 milyon dolarlık uçak düşürdük, 12 milyar dolar zarara gireceğiz” diye konuştu.

ANKARA / SÖZCÜ

MHP lideri Devlet Bahçeli, Rus uçağının düşürülmesi sonrası Türk ekonomisinin göreceği zararlar konusunda araştırma talimatı verdi. Bu amaçla bir dizi inceleme ve araştırma yapan MHP Genel Başkan yardımcısı Kenan Tanrıkulu, “25 milyon dolarlık uçak düşürdük, 12 milyar dolar zarara gireceğiz” dedi.

Foto: DHA

Tanrıkulu ve MHP Grup Başkanvekili Erhan Akçay'ın yaptığı temaslar sonrası hazırlanan raporda, ‘'Rus uçağı aslında Suriye sınırına değil, Antalya’nın göbeğine düştü ve parçaları da ülkeye yayıldı” denildi. Raporda şu görüşlere yer verildi:

DOĞALGAZ SORUNU:  Türkiye, doğalgaz ithalatının yüzde 60’a yakınını Rusya’dan yapıyor. Türkiye’nin doğalgaz depolama tesisleri ancak 2 haftalık ihtiyacı karşılayabilir.

40 SEKTÖR: Uçak krizi nedeniyle gelecek günlerde 40 farklı sektör zorluk yaşayacak. Rusya’dan gelen turist sayısı, geçen yılın ocak-kasım dönemine göre 645 bin azaldı. Asıl kayıp ise turizm gelirinde yaşanacak ve 2,5 milyar dolarlık kayıp olacak.

12 MİLYAR DOLAR: 25 milyon dolarlık uçağın düşürülmesinin, ülkemize 2016 yılında vereceği zararın 7,5 ile 12 milyar doları bulacağı hesaplanıyor.

60 BİN YENİ İŞSİZ: Rus turistlerin ülkeye gelmemeleri sonucu turizm sektörünün 200 bin kişilik istihdamından, 60 bin kişilik kayıp olabilir. Yaşanacak olumsuz etkiler, 3-4 ay sonra daha net görülebilecektir.

TURİZM MEYVE VE BAVUL: 4,5-5 milyar dolar turizm, 750 milyon dolar yaş meyve-sebze, toplam 5-6 milyar dolar, otomotiv ve bavul ticaretini de dikkate alındığında milli gelirin de 705 milyar dolar olduğuna baktığınızda kayıp, hükümetin dediği gibi binde 3-4 değil, yüzde birin üzerinde olacaktır.

MADE İN TURKEY: Rus uçağının düşürülmesi, sadece maddi kayba neden olmayacaktır. Bazı büyük yabancı firmalar, ürünlerini Rusya’ya satabilmek için Türkiye’deki fabrikalardan “Made İn Turkey” yazısını silmelerini istemektedirler.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more