Reklamsız Sözcü

3. havalimanı 40 bin kaplumbağayı yuvasından etti

3’üncü havalimanı bölgenin ekolojik dengesini bozdu.

android-time 14:59 26 Aralık 2015
3. havalimanı 40 bin kaplumbağayı yuvasından etti
3’üncü havalimanı bölgenin ekolojik dengesini bozdu.

3'üncü havalimanını yapan gruptan ‘ekolojik dengeyi bozduk' itirafı geldi. İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, “Havalimanı alanında 40 bin kaplumbağayı toplayarak başka yere taşıdık” dedi.

Foto: DHA

İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanı ihalesi bitti, ancak tartışması tüm hızıyla devam ediyor. Çevrecilerin ‘ekolojik denge bozulacak' uyarılarına rağmen havalimanı inşaatına başlandı. Ancak inşaatın ekolojik dengeyi bozduğu bizzat havalimanını yapan grup tarafından açıklandı.

AĞAÇLAR OKUL BAHÇESİNE

İnşaat ihalesi alan Limak Grubu Başkanı Nihat Özdemir, İGA İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu ve CEO'su Yusuf Akçayoğlu ile birlikte İstanbul'da yapımı devam eden 3. havalimanının inşaat alanını basın mensuplarına gezdirdi. Daha sonra yapılan basın toplantısında itiraf gibi açıklamalar geldi. İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, “Havalimanı alanından 40 bin kaplumbağayı toplayarak tek tek ormanın başka alanlarına taşıdık” dedi.
Çok sayıda soğanlı bitkiyi Atatürk Arboretumu'na teslim ettiklerini de açıklayan Akçayoğlu, “Projede işe aldığımız ilk personellerimiz çevre mühendislerimizdir. Üzerimizde sorumluluk olmamasına rağmen uluslararası ÇED çıkardık. Bu konuda çalışmalarımız ilerliyor” diye konuştu. Çalışma sahasında taşınmaya müsait olan fidan ve ağaçları Arnavutköy ve Eyüp'teki okul bahçelerine ve ormanlara taşıdıklarını anlatan Akçayoğlu, taşınması uygun olmayan ağaçlar için ise Türkiye genelinde 10 milyon ağaç dikeceklerini söyledi.

AYLIK GİDER 10 MİLYON EURO

Yusuf Akçayoğlu, havalimanı alanının Türkiye'deki en büyük işçi çalışan şantiyesi olduğunu söyledi. Akçayoğlu, “Toplam 10 bin 200 kişi çalışıyor. 2 bin civarında kamyon hizmet veriyor. Çalışmalar 24 saat geceli gündüzlü devam ediyor. Günde 800 bin litre mazot yakıyoruz. Buranın inşasında çalışan personelin aylık maaş gideri 6 milyon Euro; ancak yeme, içme, ulaşım gibi maliyetler eklenince genel personel gideri 10 milyon Euro'ya yükseliyor” diye konuştu.

YÜZDE 15’İ TAMAMLANDI

3'üncü havalimanını yapan gruptan ‘ekolojik dengeyi bozduk' itirafı geldi. İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, “Havalimanı alanında 40 bin kaplumbağayı toplayarak başka yere taşıdık” dedi

AFYON KADAR ELEKTRİK LAZIM

Nihat Özdemir, havalimanının hizmet vermeye başladıktan sonra 250 megavatlık enerjiye ihtiyacı olacağını kaydetti. Özdemir, “Afyonkarahisar'ın tüketimi kadar bir enerjiye ihtiyaç var. TEİAŞ trafo sahası yapacak. Görüşmeler sürüyor” diye konuştu. Havalimanının kuşların göç yolunda olduğuna dair bazı eleştirilerin bulunduğu hatırlatılan Özdemir, “Kuşlar mevsim dönümünde göç ediyor. Onunla ilgili de çalışıyoruz” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more