Reklamsız Sözcü

Asgari ücrette işverene destek 1 ay rötarlı olacak

1300 TL'lik yeni asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlanacak. Ancak işverene sağlanacak asgari ücret 1 Şubat’tan itibaren geçerli olacak.

android-time 09:41 25 Aralık 2015
Asgari ücrette işverene destek 1 ay rötarlı olacak
1300 TL'lik yeni asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren uygulanmaya başlanacak. Ancak işverene sağlanacak asgari ücret 1 Şubat’tan itibaren geçerli olacak.

Erdoğan SÜZER

Hükümet asgari ücretin işverene maliyetinin ne kadarını karşılayacağına ve bu desteği hangi yollarla sağlayacağına bir türlü karar veremedi.

Foto: Depophotos

İşçi ve işveren örgütlerinin, hükümetin karar sürecini hızlandırmak için yaptığı ortak açıklamadan da sonuç alınamadı. Asgari ücretin üzerindeki yüklerin azaltılmasının yolu vergi ve sosyal sigorta mevzuatlarında değişiklik yapılmasını gerektiriyor. Bu da Meclis'e yeni bir tasarı gönderilmesi ya da Meclis'teki mevcut tasarılara önerge eklenmesiyle sağlanabilecek. Ancak edinilen bilgilere göre hükümet, Meclis'teki mevcut vergi tasarısına da mini torba tasarıya da böyle bir ekleme yapmayacak. Bu da baştan söz verilen desteğin gecikeceği anlamına geliyor.

ÇALIŞMA BİR TÜRLÜ BİTMİYOR

Kalkınma Bakanı  Cevdet Yılmaz, asgari ücretin işverene maliyetinin ne kadarının devlet tarafından karşılanacağına ilişkin çalışmanın henüz tamamlanamadığını, bu nedenle Meclis'te görüşülen tasarılara önergeyle ekleme yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Ekonomi kurmayları da işverene destek paketinin kısa sürede Meclis'e gelemeyeceğini belirterek, “Görünen o ki asgari ücret ocak ayında yürürlüğe girecek, ancak destek paketi ocak ayına yetişmeyecek. Biz şubata kadar önlemleri belirleyip gerekirse yasal değişiklikleri tamamlayıp şubattan geçerli olmak üzere de devreye almak istiyoruz” dedi.

MALİYETİN TÜMÜ PATRONA

İşverene destek paketi için gereken yasal değişikliklerin ocak ayı içerisinde tamamlanıp, uygulamasının ise 1 Ocak'tan başlatılması yönünde talepler de gündeme geldi. Kurmaylar, “Önlemleri geriye dönük uygulayabiliyor musunuz? Yasalar gecikse de desteği 1 Ocak'tan başlatacak mısınız” sorumuza, “Bu pek mümkün görünmüyor. Pakette devletin üstleneceği , işverenin üstleneceği yükler var. Geriye dönük uygulanabilecekler olursa uygularız. Ancak, teknik kısıtlar nedeniyle desteklerin büyük bölümü şubattan geçerli olacak. İlk bir aylık maliyetin tümünü işveren üstlenecek gibi görünüyor” yanıtını verdiler.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more