Reklamsız Sözcü

Bunalan şarapçıları umutlandıran randevu

Ankara’da yapılan TÜSİAD YİK toplantısı, şarap üreticilerinin de ilk kez Başbakan Davutoğlu’na ulaşmasını sağladı

android-time 12:49 5 Aralık 2015
Bunalan şarapçıları umutlandıran randevu
Ankara’da yapılan TÜSİAD YİK toplantısı, şarap üreticilerinin de ilk kez Başbakan Davutoğlu’na ulaşmasını sağladı

Erdoğan SÜZER

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Toplantısı (YİK) öncesi düzenlediği geleneksel resepsiyonuna katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilginç bir randevu talebiyle karşılaştı. Şarap Üreticileri Derneği Başkanı ve Kavaklıdere Şarapları'nın sahibi Ali Başman, TÜSİAD üyesi işadamlarının sorunlarını dinleyen Başbakan Davutoğlu'na kendisini tanıtıp randevu talebinde bulundu.

SORUNLAR İÇİN RAPOR HAZIRLADILAR

Başman, Davutoğlu'na sektörün aşılması gereken ciddi sorunları olduğunu, bu sorunları kendisine bir rapor eşliğinde iletmek istediğini söyledi. Başman daha sonra gazetecilerin soruları üzerine, Başbakan'ın randevu talebine olumlu karşılık verdiğini, kendisine fırsat verilmesi halinde sektörün cari açığı kapatacak bir ihracat potansiyeli taşıdığını da içeren bir bilgi sunumu yapabileceğini ifade etti.  Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TPDK) uzmanları ve sektör temsilcilerinin hazırladığı raporlara göre, şarapçılık sektöründeki en büyük sorun yüksek vergide yaşanıyor. Alkollü içkilerde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yılda iki defa ocak ve temmuz aylarında, ÜFE oranında artırılıyor.

VERGİ YÜKÜ YÜZDE 40'I BULUYOR

Bu da alkollü içkilerin vergisinin düzenli olarak yükselmesine neden oluyor. Örneğin 15 liralık bir şişe şarap için tüketiciler 3.63 TL ÖTV, 2.29 TL de ÖTV olmak üzere toplam 5.92 TL vergi ödüyor. Dolayısıyla vergi yükü yüzde 40'ı buluyor. Yüksek vergi, tüketimi olumsuz etkilerken üretimin de kayıt dışına çıkmasına ve kalitesiz üretime neden oluyor. Ayrıca, sektörde tanıtım ve reklamın yasak olması, yasak alanların genişlemesi, otellerde her şey dahil sistemin uygulanması ve kurumlar arası yetki tartışması ve koordinasyon eksikliği temel sorunlar olarak sıralanıyor.

CARİ AÇIĞA ÇARE OLABİLİR

TPDK tarafından hazırlanan raporda yüksek vergi, reklam ve tanıtım yasağı ve kayıt dışı üretimin sektördeki yatırımları engellediği belirtilirken vergi mevzuatının yeniden gözden geçirilmesi, kayıt dışılıkla mücadelenin arttırılması gerektiği ifade edildi. Yılda en az bir defa şarap üreticisi ve ithalatçısı firmalarla toplantılar yapılması gerektiği belirtilen raporda, ayrıcı cari açığa vurgu yapıldı.

SEKTÖR DÜNYA İLE REKABET EDER

Raporda, “Devletin sektörün güçlenmesini ve gelişerek  büyümesini arzulaması halinde ülkemizin şarap sektörünün dünyayla rekabet edilecek düzeye gelebileceği, hatta mevcut cari açık soruna da   çare olabileceği düşünülmektedir” tespiti yapıldı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more