Reklamsız Sözcü

Çin’de 500 restoran kurdu 400 milyon dolar kazandı

10 milyar TL’lik fast food pazarında 2 milyar liralık ciroya ulaşan TAB Gıda Çin’de büyümek istiyor. Çin’de 500 restoran kurdu, sayıyı 1000’e çıkaracak.

android-time 09:58 15 Aralık 2015
Çin’de 500 restoran kurdu 400 milyon dolar kazandı
10 milyar TL’lik fast food pazarında 2 milyar liralık ciroya ulaşan TAB Gıda Çin’de büyümek istiyor. Çin’de 500 restoran kurdu, sayıyı 1000’e çıkaracak.

Sayime BAŞÇI

Yaklaşık 20 yıl önce Türkiye'ye Burger King'i getiren TAB Gıda, 10 milyar TL'lik fast food pazarında 2 milyar TL'lik ciroya ulaşırken, yeni büyüme alanını ise Çin olarak belirledi.

Foto: Gazete TAB Gıda Çin pazarı için hedef büyüttü.

Burger King'in Çin yatırımı için ortak olarak seçtiği TAB Gıda, Çin'de bu yıl itibarıyla 500 restorana ulaştı. Çalışanların Çin'den yönetim ekibinin ise Türkiye'den seçildiği Çin'de bu yıl 400 milyon dolarlık ciro yakalayan TAB Gıda, 3 yıl içinde Çin'deki mağaza sayısını bine katlamayı hedefliyor.

YÜZDE 20 PAYA SAHİP

Burger King'in Türkiye'de 20'inci yılını doldurması ile birlikte yurtiçinde ve uluslararası alanda yeni bir atılıma geçtiklerini açıklayan TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu, dün İstanbul'da düzenlediği basın toplantısı ile hedeflerini açıkladı. Fast Food sektörünün Türkiye'de 10 milyar TL, dünyada ise 15 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını kaydeden Kurdoğlu, 5 yıl içinde rakamlarını ikiye katlayacaklarını açıkladı. Halen TAB Gıda olarak Türkiye'deki fast food pazarından 2 milyar TL'lik ciro ile yüzde 20 pay aldıklarını kaydeden Kurdoğlu, cironun yarısını Burger King markası ile kazandıklarını söyledi.

800 MİLYON  DOLARLIK  ATILIM

Kurdoğlu, hem Çin hem de Türkiye operasyonlarında 800 milyon dolarlık yatırım ile yeni bir atılıma kalkacaklarını açıklayarak, şu hedefleri verdi: “Her yıl yüzde 30 büyüme hedefimiz doğrultusunda yaptığımız yatırımlarla çok hızlı büyüdük. Son 10 yılda tüm markalarımızda restoran sayımızı Çin operasyonumuzla beraber 100'den  bin 500'e çıkardık. Sadece Burger King'de 15 bin, TAB Gıda genelinde 18 bin kişiye iş imkanı sağlıyoruz. Tüm grup şirketleri ve üretici yatırımcılarımız ile Türkiye genelinde 25 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. 2019 yılına kadar yaklaşık 800 milyon dolar yatırım yaparak, Çin ve Türkiye'deki restoran sayımızı 3 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Yatırım ve büyümemiz ile Türkiye'de sağladığımız istihdamın da 40-45 bin kişiye çıkmasını bekliyoruz. Çin ve Türkiye'de yılda ortalama 400 restoran açabilecek yeteneğe sahibiz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more