Reklamsız Sözcü

Darphane çeyrek altında spekülasyonu önleyecek

Darphane, hafta içi her gün piyasaya altın vermeye başladı.

android-time 09:14 24 Aralık 2015
Darphane çeyrek altında spekülasyonu önleyecek
Darphane, hafta içi her gün piyasaya altın vermeye başladı.

Mehtap Ö. ERTÜRK

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, altın piyasasında özellikle yaz aylarında oluşan spekülatif fiyat farklarının önüne geçebilmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Buna göre, daha önce salı günü talepleri alıp perşembe günü siparişleri teslim eden Darphane, bundan böyle hafta içi her gün piyasaya altın vermeye başladı. Bu uygulama ile bazı kuyumcular ‘elimde altın yok' diyemeyecek. Böylelikle, özellikle yaz aylarında çeyrek altın fiyatında oluşan 20 – 25 liralık zam engellenmiş olacak.

Foto: Depophotos

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, daha önce kuyumcuların altınlarını Darphane'ye salı günleri teslim ettiğini ve perşembe günleri de siparişlerin alındığını belirterek, yaz aylarında düğün mevsimi nedeniyle taleplerin artmasına bağlı olarak bu takvimin aksadığına dikkat çekti ve bu aksamalar yüzünden spekülatif ortam oluştuğunu söyledi.

SOYGUN RİSKİNİ AZALTACAK

Yıldırımtürk, şöyle devam etti: “Artık, ‘Darphane altın üretemedi, fiyatlar yükseldi' gibi haberler duymayacağız. Öte yandan, bu sistem güvenlik konusunda da sektöre sıkıntı yaratıyordu. Çünkü aynı gün içerisinde Anadolu'dan uçak dolusu altın geliyor. Taşınması konusunda zaman zaman gasplar, hırsızlıklar söz konusu olabiliyordu.”
İstanbul Altın Rafinerisi stratejisti Haluk Mutlu “Darphane salı günü sipariş edilen altını perşembe günü vermesi gerekirken bir ay bile vermediği oluyordu. Piyasadaki açığı da kuyumcular ellerindeki malı daha pahalı satarak değerlendirdi. Darphane spekülasyonları engelleyebilmek için her gün mal vererek piyasada oluşacak fiyat farklarını engellemeye çalışıyor” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more