Reklamsız Sözcü

Dayanıklı mal siparişleri sabit kaldı

ABD'de dayanıklı tüketim mal siparişleri Kasım'da beklentilerden olumlu bir seyir izledi.

android-time 15:57 23 Aralık 2015
Dayanıklı mal siparişleri sabit kaldı
ABD'de dayanıklı tüketim mal siparişleri Kasım'da beklentilerden olumlu bir seyir izledi.

ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, dayanıklı tüketim malı siparişleri mevsimsel etkilerden arındırılmış verilerle değişim göstermedi. Analistlerin tahmini, siparişlerin yüzde 0,7 düşüş göstereceği yönündeydi.

Foto: Shutter

Dayanıklı tüketim malları siparişleri ulaşım hariç yüzde 0,1, savunma hariç yüzde 1,5 düşüş gösterdi. Aynı ayda makine siparişleri yüzde 1,5 azalırken, elektronik ekipman siparişleri yüzde 2,6 arttı. Öncü metal siparişlerinde yüzde 2,7 düşüşün olduğu ayda, fabrikasyon metalik ürün siparişleri yüzde 0,9 artış oldu.

Hava araçları hariç savunma dışı siparişler yüzde 0,4 düşerken,hava araçları hariç savunma dışı nakliyeler yüzde 0,5 geriledi. Nakliyelerde yüzde 0,9 artış olurken, ulaşım hariç nakliyeleryüzde 0,1 düştü, savunma hariç nakliyeler yüzde 1,3 arttı.

Dayanıklı mal siparişleri, ülkedeki yerli üreticilerin hemen veya gelecekte teslim etmek üzere aldıkları siparişlerden oluşuyor. Dayanıklı mal terimi bir yıldan daha fazla kullanım ömrüne sahip ürünler için kullanılıyor. En önemli dayanıklı mal ürünleri taşıt araçları, beyaz eşya, savunma sanayi ürünleri, elektronik ürünler, makineler vb. olarak sayılıyor.

KİŞİSEL GELİRLER ARTTI

ABD’de kişisel gelirler Kasım’da yüzde 0.3 ile beklentilerin hafif üzerinde artarken; çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi ise yüzde 0.1 ile beklentilere paralel gerçekleşti.

Reuters anketine katılan ekonomistler, kişisel gelirlerin yüzde 0.2, gıda ile enerji maliyetlerini kapsamayan çekirdek PCE’nin yüzde 0.1 yükseleceğini tahmin ediyorlardı.

Daha önce yüzde 0.4 olarak açıklanan Ekim ayı kişisel gelirleri ile yatay olduğu açıklanan çekirdek PCE’de bir revizyona gidilmedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more