Reklamsız Sözcü

Dolar 3 TL’yi geçebilir!

Piyasalar Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz kararına odaklandı.

android-time 10:21 11 Aralık 2015
Dolar 3 TL’yi geçebilir!
Piyasalar Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz kararına odaklandı.

Amerikan Merkez Bankası'nın en az 25 baz puanlık artışı olası senaryo olarak ekonomi dünyasının karşısına çıkarken, bu durumda Dolar'ın 3 TL'yi geçmesi bekleniyor. Destek Menkul Değerler uzmanları 3 ayrı senaryo yaşanabileceği yorumunu yaptı.

FOTO: REUTERS / Dolar için kritik günler… Küresel piyasalar Fed’in faiz kararına odaklandı.

“25 BAZ PUAN” SENARYOSU

Destek Menkul Araştırma Uzmanı Emre Özgüven, 2015 yılı boyunca sözlü yönlendirmeler ile piyasaları oyalayan FED'in haftaya gerçekleşecek yılın son ve en kritik toplantısında faiz artırımına gitme ihtimalinin oldukça arttığını belirterek, “Gelinen noktada olası bir faiz artırımının ertelenmesi FED'in kredibilitesini derinden sarsabileceği gibi, piyasalar üzerinde de faiz artırımına kıyasla daha fazla sarsıntı yaratabilir. ABD istihdam ve işsizlik rakamları belli bir çizgiye oturmuş görünse de, enflasyonda beklenen ivmenin kaydedilememesi, bu hamlenin gecikmesindeki en önemli faktör olarak değerlendirilebilir. FED Başkanı Yellen, enflasyonun dış kaynaklı faktörler sebebiyle bir süre daha düşmesinin beklendiğini ve bundan sonraki aylarda istihdam verisi güçlü geldiği sürece de faiz artırımının geleceğini söylemiş, faiz artırımının önündeki en büyük engel olan enflasyon konusunda dikkatleri orta vadeye çekerek faiz artırımının önünü açmıştı. Ağustos ayındaki Çin merkezli küresel sarsıntının da etkilerinin azalması ile piyasa beklentisine paralel olarak 16 Aralık'ta FED'in 25 baz puanlık bir faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Bu beklentilerin son dönemde büyük ölçüde fiyatlanmasıyla, en azından böyle bir hamle ile volatilite artsa da, etkilerinin 2015 yılı genelindeki beklentilere kıyasla daha sınırlı kalma ihtimali mevcut gözüküyor. Böyle bir durumda Dolar – TL üzerinde 4-5 kuruşluk bir ekstra prim yaratılarak, 2.95 – 3.00 aralığı hedef konumuna gelebilir” diye konuştu.

“50 BAZ PUAN” SENARYOSU

Destek Menkul Araştırma Uzmanı Aysun Göksu ise, “Piyasalar için son eşik olan, FED'in yılın son toplantısı için geri sayımın başlamasıyla piyasalarda hareketliliğin arttığını görüyoruz. Piyasanın ağırlıklı olarak yüzde 0.25 oranında bir artış öngörüsünün olduğunu belirtmekte fayda var. Gelecek hafta yapılacak toplantıda faiz artırımı kararının alınması durumunda ilk etapta başta gelişmekte olan para birimleri olmak üzere birçok para biriminin Dolar karşısında değer kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır. FED'in beklentilerin aksine yüzde 0.50 oranında faiz artırımı gerçekleştirmesi durumunda ise piyasaların buna sert fiyat hareketleriyle reaksiyon vermesi beklenebilir. Kur açısından değerlendirecek olursak, FED'in bu beklenmedik sürpriz hamlesi elbette Türk Lirası varlıklarında zayıflamaya neden olacaktır. Böyle bir durumda Dolar/TL paritesi hızlı yükselişlere sahne olabilir ve kurda 3.07 olan tarihi zirvenin tekrar denenmesi söz konusu olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

FAİZİ ARTIŞI OLMAMASI SENARYOSU

Destek Menkul Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen de şu yorumu yaptı:

“Piyasa fiyatlamalarına baktığımızda FED'in faiz artırımını yaklaşık yüzde 80 ihtimalle önümüzdeki hafta yapması bekleniyor. Doların küresel piyasalardaki güçlü seyri ve MSCI gelişen ülke endekslerinde son 1 aydaki yüzde 4.50'luk kayıp bu duruma işaret ediyor. FED kanadından son açıklamalara bakılırsa Aralık ayı faiz artırımı için oldukça uygun bir tarih. Aynı zamanda olumlu ABD dataları da FED'in elini güçlü tutuyor. Ancak buna farklı bir açıdan baktığımızda FED'in faiz artırımına gitmesi kadar gidememesi de ciddi bir risk durumunu yansıtıyor. Çünkü FED'in faiz artıramaması hem ABD ekonomisinin toparlanmadığı hem de küresel talep endişelerinin derinleştiği anlamına geliyor. Böyle bir durumda piyasalarda sürpriz karar sonrası bayram havası yaşanabilir ancak risk algısının artacağı beklentisi fiyatlamaların içerisine daha sonradan gireceğinden bu olumlu hava kısa soluklu kalabilir. Kur tarafına olası yansımalarına baktığımızda ise bu kararla beraber dolarda sert bir geri çekilme yaşanması kaçınılmaz. Böyle bir durumda ilk etapta 2.85 daha sonra 2.80'nin de altına doğru gevşeme görebiliriz. Bu karar küresel piyasada dolar satışını hızlandıran bir etki yaratır.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:2711.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more