Reklamsız Sözcü

Domates erteleme bekliyor!

Bayraktar "Rusya ambargosu zor durumda bıraktı, çiftçinin borçlarını faizsiz erteleyin"

android-time 09:10 14 Aralık 2015
Domates erteleme bekliyor!
Bayraktar "Rusya ambargosu zor durumda bıraktı, çiftçinin borçlarını faizsiz erteleyin"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Rusya ile yaşanan krizi sonrası sebze meyvede üretimin örtü altına kaydığını bildirdi. Bayraktar, örtü altı sebze meyve üretiminin son 5 yılda yüzde 18,8 artarak 5 milyon 525 bin tondan 6 milyon 564 bin tona çıktığını söyledi.

FOTO:DHA Bayraktar, üreticiler için alınması gereken önlemleri açıkladı.

Son günlerde Rusya’nın ambargo kararının üreticileri zor durumda bıraktığını belirten TZOB Başkanı Bayraktar yazılı açıklamasında, “Üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından üreticilerimizin uğradığı maddi kayıplar telafi edilmelidir. Alınan bu kararın birtakım çevreler tarafından suiistimal edilmesi önlenmelidir. Üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi bakımından tüm bankalara olan tarımsal kredi borçları, elektrik borçları, SGK’ya olan prim borçları faizsiz olarak ertelenmelidir.” dedi.

Bayraktar, örtü altında üretimin arttığını, Rusya’nın ambargo kararının portakal, mandalina gibi turunçgillerin yanı sıra en fazla örtü altında yetiştirilen domates, salatalık, çilek gibi sebzeleri etkileyeceğini, bu sorunun çözümü için acilen yeni pazarların bulunması gerektiğini vurguladı.

YAPILMASI GEREKENLER

Daha verimli ve kaliteli bir üretim sağlanabilmesi için mevcut seraların modern seralara dönüştürülmesi sağlanması gerektiğine dikkati çeken Bayraktar, “Örtü altı yetiştiriciliğinde maliyeti etkileyen en önemli faktörlerden biri de elektrik giderleridir. Maliyetlerin düşürülerek işletmelerin rekabet gücünün artırılabilmesi bakımından seralar, ticarethane kapsamından çıkarılmalı, daha uygun fiyatla elektrik alması sağlanmalıdır. Seralarda kullanılan elektriğin yanı sıra seracılıkta temel üretim girdileri olan gübre, örtü malzemesinde uygulanmakta olan KDV oranları indirilmelidir.” bilgisini verdi.  (Cihan)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more