Reklamsız Sözcü

Dünya Bankası’ndan KOBİ’lere 200 milyon dolar

Dünya Bankası, 200 milyon dolarlık Tedarik Zinciri Finansman Projesini onayladı.

android-time 09:24 23 Aralık 2015
Dünya Bankası’ndan KOBİ’lere 200 milyon dolar
Dünya Bankası, 200 milyon dolarlık Tedarik Zinciri Finansman Projesini onayladı.

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu bugün Türkiye’ye yönelik 200 milyon dolar tutarındaki Mikro Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ve Büyük Ölçekli İşletmeler için Tedarik Zinciri Finansman Projesini onayladı.

Foto: Shutterstock

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Mikro Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler ve Büyük Ölçekli İşletmeler için Tedarik Zinciri Finansman Projesinin ana amacı mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (M-KOBİ) için finansmana erişimi ve M-KOBİ’lerin yararlandığı yerli tedarik zincirlerinde yer alan büyük ölçekli işletmeler için de uzun vadeli finansmana erişimi artırmak.

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“Proje, Dünya Bankası Grubu’nun, stratejik amaçları arasında M-KOBİ’lere orta ve uzun vadeli finansman sağlayarak rekabet gücünü ve istihdamı artırmanın da yer aldığı, 2012-16 Mali Yıl dönemini kapsayan Türkiye Ülke İşbirliği Stratejisi (CPS) ile uyumludur ve stratejiyi desteklemektedir.

Projenin, kredi olanağının oluşturulmasından ve işletilmesinden oluşan tek bir bileşeni olacaktır. Projenin nihai faydalanıcıları, üretimlerini geliştirmeye ve rekabet güçlerini artırmaya yönelik yatırımlar uygulayan M-KOBİ’ler ile büyük ölçekli işletmeler olacaktır. Dünya Bankası finansmanı Halkbank aracılığıyla sağlanacak ve Halkbank krediyi doğrudan M-KOBİ’lere ve büyük ölçekli işletmelere kullandıracak.”

Kredinin onaylanması vesilesiyle yaptığı açıklamada Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt şunları belirtti: “M-KOBİ’lerin ülkedeki tüm işletmelerin yüzde 99’unu oluşturduğu tahmin edilmekte, ancak bu işletmeler halen finansmana erişimde ciddi engellerle karşılaşmaya devam ediyor. Dünya Bankası Türkiye’de M-KOBİ’leri desteklemek ve uzun vadeli finansman olanaklarını artırmak için çeşitli kanallar yoluyla çalışmalar yapıyor. Küresel ekonomik belirsizliğin arttığı bir dönemde M-KOBİ’leri desteklemeye devam ederek, bu işletmelerin büyümelerine, rekabet etmelerine, daha fazla ve daha iyi işler yaratmalarına ve böylelikle Türkiye’nin yüksek gelir statüsüne yükselme yolundaki ilerleyişine devam etmesine yardımcı olmayı umuyoruz.”

M-KOBİ’ler, istihdam ve büyümede kritik bir rol oynamalarına rağmen, finansmana erişim kısıtlarından en fazla etkilenen işletmelerdir. Aynı zamanda, uzun vadeli finansmana erişemeyen büyük ölçekli işletmeler de yerel tedarik zincirlerine entegre olmuş M-KOBİ’leri dolaylı olarak olumsuz etkilemektedir. Geçtiğimiz on yıllık dönemde, Dünya Bankası’nın sağladığı toplam 13 kredi hattından üçü özellikle KOBİ’lerin finansmana erişimi üzerinde odaklanmıştır. Diğer kredi hatları da ilave olarak ihracatçı işletmeler ve enerji verimliliği üzerine odaklanmıştır. Projeye yönelik finansman aracı, 4 yılı geri ödemesiz olmak üzere 20 yıllık bir vadeye sahip sabit faiz oranlı bir IBRD Esnek Kredisidir. Kredinin ana para geri ödemeleri eşit taksitler halinde yapılacaktır ve taahhüde bağlı bir geri ödeme programı uygulanacaktır. “

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more