Reklamsız Sözcü

E-ticarette artış

E-ticaret hacmi 9 aylık dönemde yüzde 31 arttı

android-time 14:30 3 Aralık 2015
E-ticarette artış
E-ticaret hacmi 9 aylık dönemde yüzde 31 arttı

Geçen yılın ilk 9 ayında 31,5 milyar TL olarak gerçekleşen internet üzerinden alışveriş (e-ticaret) tutarı bu yılın aynı döneminde yüzde 31 artış ile 41,3 milyar TL'ye ulaştı. Yıl sonuna kadar oranın 55 milyar TL'ye ulaşması bekleniyor.

Kayseri'den e-ticaret firmalarına ürün tedarik eden Prado E-ticaret Şirketi Yöneticisi Erhan Atay, Türkiye'de internetten alışveriş cirosunun bir önceki seneye göre yüzde 31 arttığını söyledi. Ciro artışının dünya genelinde yüzde 25’i bulduğunu aktaran Atay, hızlı büyüyen e-ticaret endeksinde Türkiye'nin de yer aldığını kaydetti. Küresel olarak ticaretinin son zamanlardaki küçülmesine karşılık e-ticaretin artığını vurgulayan Atay, “Ülkemizde 2014 yılı ilk 9 ayında 31,5 milyar TL olan e-ticaret tutarı, bu yılın aynı döneminde yüzde 31 artışla 41,3 milyar TL'ye ulaştı. Yılsonuna kadar ise alışveriş oranının 55 milyar TL'ye çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye'de 2014 yılında perakende ticaretin yüzde 1,6'sının internet üzerinden gerçekleştiğini belirten Atay, Avrupa ülkeleri, Çin Amerika ve Japonya'da bu oranın yüzde 8'ler civarında olduğuna dikkat çekti. Türkiye'de de bu oranların yakalanacağına inandığını belirten Atay, “İnternetten alışveriş yapanların sayısı ile e-ticarete olan güven doğru orantılı olarak artıyor. Ülkemizde de internetten alışveriş hızı çok yüksek. Bu nedenle ülkemizde e-ticaret yatırımları için çok uygun bir ortam var. Yerli ve yabancı sermayeler e-ticaret yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more