Reklamsız Sözcü

Ekonomik Güven Endeksi Aralık ayında yeniden geriledi

Ekonomik Güven Endeksi Aralık ayında yeniden geriledi

android-time 11:12 29 Aralık 2015
Ekonomik Güven Endeksi Aralık ayında yeniden geriledi
Ekonomik Güven Endeksi Aralık ayında yeniden geriledi

İstanbul, 29 Aralık (DHA) – Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen Ekonomik Güven Endeksi, Ekim ve Kasım`daki toparlanmanın ardından Aralık ayında yeniden düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ekonomik Güven Endeksi Aralık`ta bir önceki aya göre yüzde 3.8 azalarak 100.81 değerine geriledi. Ekonomik güven endeksinin 100`den büyük olması ortalama üzeri güveni; 100`den küçük olması ise ortalama altı güveni gösteriyor.

TÜİK`ten yapılan açıklamaya göre ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

Ekonomik güven endeksi siyasi belirsizlik, güvenlik endişeleri ve liradaki yüksek oranlı değer kaybı nedeniyle Eylül ayında 72.9`e gerileyerek TÜİK`in veriyi hesaplamaya başladığı Ocak 2012`den bu yana en düşük değeri almıştı. Endeks sonraki aylarda yükselişe geçerek Ekim`de 82.9, Kasım`da 104.82 değerine kadar yükselmişti.

Endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ilişkin güven göstergelerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor. TÜİK endeksin, ekonomik büyümeye ilişkin olarak diğer ekonomik göstergelere kıyasla daha erken bilgi sağladığından öncü bir gösterge olduğunu belirtiyor.

Ekonomik güven endeksini oluşturan endekslerden tüketici güven endeksi, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri ise TÜİK tarafından hesaplanıyor.

(Grafik-Tablo)

DHA-Ekonomi – Türkiye-İstanbul Merkez – EKONOMİ SERVİSİ
2015-12-29 11:06:21

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more