Reklamsız Sözcü

Elitaş: Faiz kararı piyasalar için olumlu

Ekonomi Bakanı Elitaş, Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmasının piyasaları olumlu etkilediğini söyledi.

android-time 15:35 24 Aralık 2015
Elitaş: Faiz kararı piyasalar için olumlu
Ekonomi Bakanı Elitaş, Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutmasının piyasaları olumlu etkilediğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, TCMB’nin faizleri sabit tutmasının piyasalardaki olumlu etkisinin olumsuz etkisinden daha fazla olduğunu belirtirken, kararın beklentilerden kaynaklı dalga boyunu azalttığını dile getirdi.

Foto: Shutterstock

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen haftaki faiz artırımı sonrasında, TCMB Salı günü beklentilerin aksine kısa vadeli faizleri sabit tutma kararı almıştı. Kararın sonrasında dolar/TL bir miktar yükselirken, BİST-100’de gerileme yaşanmıştı.

Elitaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gazetecilerin konuya dair sorusunu yanıtlarken, “Merkez Bankası’nın (faiz kararı) piyasada durgunluk beklentisini ortadan kaldırması açısından önemli. Bunun piyasalardaki olumlu etkisi olumsuz etkisinden daha fazla; çünkü beklentilerden oluşan dalga boyunun azalmasını sağladı” diye konuştu.

TCMB’nin kendi bakış açısıyla bu kararı aldığının altını çizen Elitaş, “Zaten ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapacağı konusunda Türkiye’de üç aydır piyasa değerlendirmeleri yapılıyordu.. TCMB’nin faizleri sabit tutma kararından sonra ise şimdi herkesin bu karara uygun davranması gerektiğini düşünüyorum. Ama bir Ekonomi Bakanı olarak benim gönlüm ister ki faizler minimum seviyede olsun” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more