Reklamsız Sözcü

Fed’den flaş faiz açıklaması!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Cleveland Şehir Kulübü'nde yaptığı konuşmasında flaş faiz açıklamasında bulundu

android-time 22:38 10 Temmuz 2015
Fed’den flaş faiz açıklaması!
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Cleveland Şehir Kulübü'nde yaptığı konuşmasında flaş faiz açıklamasında bulundu

Yellen, “Faiz artışı için ilk adımı bu yıl içinde atmanın ve böylece para politikasını normalleştirmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

ABD ekonomisinin 6 yıl önce resesyondan çıktığını ve işsizlik oranının bu dönemlerde azaldığını belirten Fed Başkanı Yellen, buna rağmen iş gücü piyasası hala tam istihdama ulaşmadığını söyledi

Fed daha fazla kanıt istiyor!

Fed daha fazla kanıt istiyor!

 

‘HALA KAYDE DEĞER İYİ İŞ İMKANI YOK’
Yellen, haziranda yüzde 5,3’e gerileyen işsizlik oranının iş gücü piyasasındaki atıl kapasiteyi yansıtmadığını ve düşen iş gücüne katılım oranının gerçek işsizliğin hesaplanmasını zorlaştırdığını ifade ederken, “Hala kayda değer sayıda insanın, iyi iş fırsatlarının eksikliğinden ötürü iş aramadığını ve daha güçlü bir ekonominin, bu insanların bazılarını yeniden iş gücüne çekeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yellen, ücret artışının piyasadaki atıl kapasitenin belirlenmesine yardımcı olacağını belirtirken, “Fakat, buradaki sinyaller tam olarak açık değil. Son zamanlarda görülen bazı belirsiz ipuçları, tam istihdam hedefine yaklaşılmakta olduğuna işaret ediyor” dedi.

Enflasyon hedefinde daha az ilerleme sağlandığını kaydeden Yellen, yüzde 2’nin çok altında seyreden enflasyon oranında enerji fiyatlarındaki büyük düşüş ve güçlü doların etkili olduğunu dile getirdi.

ABD'de istihdam beklentinin altında

ABD’de istihdam beklentinin altında

 

‘DÜŞÜK ENFLASYON EKONOMİYE ZARAR VERİR’
Yellen, düşük enflasyonun ücret artışını yavaşlatarak, ekonomiye zarar verebileceğini söylerken, “Çok düşük enflasyon birçok insana gerçek bir problem gibi görünmeyebilir. Fakat, sürekli düşük kalan enflasyon, zamanla ücret artışını zayıflatarak, ekonomiyi zayıflatabilir. Örneğin, hane halkı ve şirketlerin borçlarını ödemelerini zorlaştırabilir” görüşünü paylaştı.

Dolar 2,66 TL seviyesinde

Dolar 2,66 TL seviyesinde

 

‘YUNANİSTAN’IN DURUMU HALA BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR’
Yellen, buna rağmen, ekonominin dolar ve enerji fiyatlarının dengelenmesiyle birlikte ivme kazanacağı yorumunda bulunurken, “Bu yılın tamamı için ılımlı ekonomik büyüme öngörüyorum. Ancak, her zamanki gibi ekonominin görünümü belirsiz. Avro Bölgesi’ndeki toparlanma sağlamlaşmış gibi görünse de Yunanistan’ın durumu hala çözümlenmiş değil” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, tüm bu gelişmelerin ekonominin faiz artışı için gerekli şartlara yaklaştığına işaret ettiğini belirtirken, şunları kaydetti:

Yunan adalarını parsel parsel satıyorlar

Yunan adalarını parsel parsel satıyorlar

 

FAİZ ARTIŞI İÇİN İLK ADIM BU YIL İÇİNDE ATILMALI!
“Faiz artışı için ilk adımı bu yıl içinde atmanın ve böylece para politikasını normalleştirmeye başlamanın uygun olacağını düşünüyorum. Ancak, ekonominin gidişatı ve enflasyona ilişkin belirsizliklerin yüksek seviyede olduğunu ve beklenmeyen gelişmelerin ilk artışı geciktirebileceğini ya da hızlandırabileceğini vurgulamak istiyorum. İş gücü piyasasında iyileşmenin sürüp sürmediğini dikkatle izleyeceğiz. Ayrıca, enflasyonun gelecek birkaç yıl içinde yüzde 2’ye yaklaşacağından makul derecede emin olmalıyız.” dedi.

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye şok

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye şok

 

‘İLK FAİZ ARTIŞI PARA POLİTİKASI AÇISINDAN ÖNEMLİ’
Öte yandan, ilk faiz artışının genel para politikası açısından çok önemli olmadığının altını çizerek açıklamalarına devam eden Yellen, Fed’in faiz artışını yavaş ve kademeli olarak gerçekleştireceğini ve ekonomiye desteğini sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Son güncelleme: android-time 23:3210.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more