Reklamsız Sözcü

Fed’i bırak petrole bak

Sözcü yazarı Ege Cansen, piyasaların Fed kararlaından çok petrole odaklanması gerektiğini belirtti.

android-time 13:48 17 Aralık 2015
Fed’i bırak petrole bak
Sözcü yazarı Ege Cansen, piyasaların Fed kararlaından çok petrole odaklanması gerektiğini belirtti.

EREN SAKARYA

Fed’in ABD faizlerini 25 puan artırması piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Fakat uzmanlara göre tehlike henüz geçmiş değil. Petrol fiyatlarındaki artış ve euro/dolar paritesindeki ani hareketlenme de Türk ekonomisini derinden etkileyebilir.

Foto: Reuters

ABD Merkez Bankası Fed, 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırımına gitti. ABD ekonomisindeki iyileşme ve istihdam artışı sonucu faiz artırımına gittiklerini belirten Fed Başkanı Yelen, 2016 yılı boyunca artışa kademeli olarak devam edeceklerini belirtti. Fed’in ardından korkulan olmadı ve piyasalar kararı sakin karşıladı. Karar öncesi 2,95 seviyesinde seyreden dolar/TL güne 2,93’den başlarken, Borsa İstanbul ise yükselişe geçti.

Sözcü yazarı ekonomist Ege Cansen, Türk ekonomisini etkileyecek unsurların Fed değil, petrol fiyatları ve euro/dolar paritesi olduğunu belirtti. Cansen şunları söyledi:

” Bu fazla büyütülmüş bir konu. Türk ekonomisine 0,25 kademeli artışların etki edeceğini tahmin etmiyorum. ABD’de faizler zaten çok düşük. 25 puan artması bile bu durumu değiştirmiyor. Bir sene daha kademeli artış devam edecek. Bu da Türk ekonomisinde kayda değer değişikliğe sebebiyet vermeyecektir. Faizler yüzde 2’ye de çıksa kayda değer hiçbir değişiklik olmaz. Başta petrol olmak üzere hammadde fiyatlarındaki hareketleri veya euro/dolar paritesindeki hareketler Türk ekonomisine daha çok etki eder. Petrol fiyatları uzun süredir çok düşük seyrediyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) toplanıp yakın zamanda bu fiyatlara müdahale etmesi bekleniyor. Petrol fiyatlarındaki artış Türk ekonomisini daha çok etkiler”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:2718.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more