Reklamsız Sözcü

Her 5 seçmenden 4’ü ‘vekiline’ güvenmiyor

Türkiye’de vatandaşın yüzde 79’u taleplerinin Meclis’te dile getirildiğine inanmıyor

android-time 06:41 9 Aralık 2015
Her 5 seçmenden 4’ü ‘vekiline’ güvenmiyor
Türkiye’de vatandaşın yüzde 79’u taleplerinin Meclis’te dile getirildiğine inanmıyor

Mehtap Ö. ERTÜRK

100 kişiden 75'i ise Türkiye'de insanların birbirlerine adil davranmadığını düşünüyor
Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu, Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı (International Social Survey Program-ISSP) kapsamında, “Türkiye'de ve Dünyada Vatandaşlık” başlıklı bir rapor hazırladı. Rapora göre, parlamentonun vatandaşın taleplerine sahip çıkacağına inanların oranı sadece yüzde 21. Yani, her 5 kişiden 4'ü taleplerinin parlamentoda ciddi şekilde ele alınacağına ihtimal vermiyor.

Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu

SİYASETTEN UZAKLAŞMA VAR

Raporun içeriğini oluşturan soruların 2015 seçimleri öncesinde sorulduğunu anımsatan Prof. Dr. Ali Çarkoğlu, toplumun yaklaşık yüzde 40'ının bir partiye, yüzde 60'ının da diğer partilere dağıldığı parlamentodan bahsedildiğine dikkat çekerek, “Raporu parti temelinde vermesek de, bu örneklemin içerisinde yaklaşık yüzde 40 oranında AKP seçmeni var. Ancak, toplumun sadece yüzde 21'i parlamentonun isteklerine cevap verebileceğini düşünüyor. Bu sonuç, siyasette yabancılaşma ve uzaklaşmanın söz konusu olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu. Rapora göre, 41 ülke arasında başkalarına en az güvenen ülke de Türkiye. ‘Çoğu insan sizden yararlanmaya mı yoksa size adil davranmaya mı çalışır?' sorusuna, Türkler'in yüzde 75'i ‘yararlanmaya çalışır' cevabını veriyor. Türkiye'de vatandaşların siyasi ve toplumsal katılımı ise sadece oy vermek ile sınırlı. Siyasi parti, gönüllü kuruluş veya derneklere üye olmayanların oranı yüzde 90'ı buluyor.

Vatandaşlar siyasetin kişisel çıkar için yapıldığına inanıyor

VATANDAŞLIK Raporu'nda ‘koşullar ne olursa olsun devletin demokratik haklara saygı göstermesi önemli' diyenler yüzde 57. “Benim gibi kimselerin hükümetin yaptıkları konusunda söz hakkı yoktur” görüşüne katılanların oranı yüzde 49. Araştırmaya göre Türkiye'de ‘adil olmayan yasayı değiştirme gücü'nün olduğuna inanların oranı yüzde 37. “Çoğu zaman hükümettekilerin doğru olanı yaptıklarına güvenebiliriz” diyen vatandaşların oranı yüzde 33. Araştırmaya göre vatandaşların yüzde 51'i ise çoğu siyasetçinin sadece kişisel olarak siyasetten kazanç temin etmek için siyaset yaptığını düşünüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 18'i herkesin, yüzde 33'ü birçok kişinin yolsuzluğa bulaştığına inanıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 07:4709.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more