Reklamsız Sözcü

‘Hükümet Merkez’e müdahale etmedi’

Başbakan Yardımcısı Elvan, Merkez’in faiz kararını kendi inisiyatifiyle aldığını, hükümetin müdahalesinin sözkonusu olmadığını söyledi.

android-time 14:33 25 Aralık 2015
‘Hükümet Merkez’e müdahale etmedi’
Başbakan Yardımcısı Elvan, Merkez’in faiz kararını kendi inisiyatifiyle aldığını, hükümetin müdahalesinin sözkonusu olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri sabit tutma kararının kendi inisiyatifiyle alınmış bir karar olduğunu, bu kararın alınma sürecinde hükümetin herhangi bir müdahalesinin sözkonusu olmadığını söyledi.

Foto: Depophotos

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) geçen haftaki faiz artırımı sonrasında, TCMB Salı günü beklentilerin aksine kısa vadeli faizleri sabit tutma kararı almıştı. Karar sonrasında dolar/TL bir miktar yükselirken, BİST-100’de gerileme yaşanmıştı.

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuk olduğu programın TRT Haber tarafından canlı yayını sırasında Elvan, “Merkez Bankası’nın vermiş olduğu karar bağımsız olarak kendi kararıdır.

Hükümetimizin herhangi bir şekilde bu karara müdahalesi sözkonusu değildir” dedi.

Elvan, Fed’in faizleri artırma kararının piyasada çok daha önceden satın alındığını da kaydederken, “Piyasa kendi dengesini zaten kurmuştu.. Merkez Bankası da detaylı teknik bir çalışmayla bu süreçte Türkiye’de faiz artırımına gerek görmedi.. Nitekim bu karar sonrası da borsa ve dövizde ciddi bir hareket yaşanmadı” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de dün Reuters’da yer alan söyleşisinde TCMB kararını yorumlarken, “Merkez Bankası’nın 18 Ağustos’ta açıkladığı bir yol haritası var. Yol haritası çerçevesinde politikalarını şekillendireceğine inanıyoruz. Bunu başka tarafa çekmenin anlamı yok” derken, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da kararın piyasaya olumlu etkisinin olumsuz etkisinden fazla olduğunu dile getirmişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more