Reklamsız Sözcü

‘İhracatçı hükümetten destek bekliyor’

TİM Başkanı Büyükekşi, hükümetten destek beklediklerini belirtti.

android-time 14:18 2 Aralık 2015
‘İhracatçı hükümetten destek bekliyor’
TİM Başkanı Büyükekşi, hükümetten destek beklediklerini belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Rusya’nın ekonomik yaptırımları ardımdan ihracatçının zor durumda kaldığını belirten Büyükekşi, hükümetten destek beklediklerini ifade etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya’nın bazı Türk ürünlerinin ithalatına getirdiği yasağın Türk ihracatçısına vereceği zararın hafifletilmesi için hükümetin ihracat desteği ve son 15-20 günde oluşan zararın karşılanması ile ilgili destek açıklamasını beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye sınırında bir Rus jetini düşürmesiyle Moskova ile tırmanan gerilimin ardından Rusya, Türk mallarının ülkeye girişini durdurmuş; son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumartesi günü Türkiye’ye yönelik bir dizi ekonomik yaptırım kararını imzalamıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün akşam Habertürk- Show Tv ortak yayınında Rusya’nın Türk ürünlerine karşı başlattığı ambargo ve kısıtlamalarla ilgili olarak, “Bütün tedbirleri masaya yatırdık.

Türk ekonomisinin etkilenmemesi için neler yapacağımızı yakında kamuoyu ile paylaşacağız.. Yarın(Bugün)alacağımız ilk karar Rusya gümrüklerinde bekleyin yaş sebze ve meyvelerimizin orada bozulmasını önleyecek şekilde geri çekilmesi” demişti.

Büyükekşi NTV televizyonunda katıldığı programda, somut ne tür destek beklendiği ile ilgili soru üzerine, “Başbakanımızın ‘ihracatçıyı yalnız bırakmayacağız, gereken desteği olacağız’ diye açıklamaları var. Özellikle yaş meyve sebze sektöründeki sorunları telafi edeceğiz diye… Herhalde hem ihracat desteği, hem de özellikle son 15-20 günde oluşan zararın karşılanması ile ilgili destek olacak diye bekliyoruz” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:3302.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more