Reklamsız Sözcü

İhracatçı yeni pazarlar için Okyanus’a yöneldi

Dış politika ve paritedeki dalgalanma ihracatın haritasını değiştiriyor. Yeni hedef Okyanus ötesi…

android-time 12:14 27 Aralık 2015
İhracatçı yeni pazarlar için Okyanus’a yöneldi
Dış politika ve paritedeki dalgalanma ihracatın haritasını değiştiriyor. Yeni hedef Okyanus ötesi…

SAYİME BAŞÇI / SÖZCÜ

Son 11 ayda, dış politikada yaşanan gelişmeler ve euro/dolar paritesindeki dalgalanma, ihracatın haritasını değiştirecek. Türkiye İhracatçılar Meclisi açıklamalarına göre, kasım ayında doların Euro karşısında değer kazanması ile birlikte ihracatçı sadece kasım ayında 750 milyon dolar, bu yılın ocak- kasım döneminde ise 11.9 milyar dolar para kaybetti.

Rusya ve İran'da da siyasi gerginlikler nedeni ile bu pazarlarda da geri çekilmek zorunda kalan ihracatçı alternatif pazarlarını ise Okyanus ötesinde aramaya başladı. Türkiye'de ithalat ve ihracat gönderimi yapan UPS Türkiye Genel Müdürü Ufku Akaltan, son dönemlerde ABD, İngiltere ve Uzakdoğu'ya yapılan ön siparişlerde büyük artışlar yaşandığına işaret etti. Akaltan, “Geçen yıl Euro/dolar paritesine kas geliştirmiş olan şirketler, ihracatlarına başka yerlerde devam etmeye başladılar. Bazı ticari hatlarda daha hızlı bir gelişim söz konusu olabilir” değerlendirmesini yaptı.

ÇÖZÜMÜ ONLİNE KANALDA BULDU

Ufku Akaltan, siyasi gelişmeler nedeni ile Rusya ve İran pazarlarında bir tıkanma yaşandığını, ikinci değişimin ise Euro/dolar paritesindeki farktan kaynaklandığını kaydetti. “Toplam ticari hatlarımıza baktığımızda ABD ve İngiltere'ye olan ihracatta ciddi bir artış söz konusu. Bunun dışında da Asya'ya doğru ciddi bir kayış var” yorumunu yapan Akaltan, bu farklılaşmanın ihracatçıya bir çıkış yolu sağlayabileceğini kaydetti. Bu noktada ihracatçının ikinci bir çözüm olarak online satışlara yöneldiğini kaydeden Akaltan, “E-ticaret son derece düşük maliyetli bir yöntem. Fiyatlama daha esnek olduğu için  şirketler bu alanda Avrupa'ya doğru hızlanıyorlar. Son iki yılda hızlanan bir trend var ancak özellikle son 6 ayda ‘ben bu işten nasıl çıkarım' diyen işadamları bu tarafa doğru yöneldi” bilgisini verdi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more