Reklamsız Sözcü

İşte dünyayı bekleyen 4 temel risk

Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Feldstein, dünya için temel ve uzun vadeli riskin, dört kaynaktan gelen jeopolitik riskler olduğunu söyledi.

android-time 12:29 30 Aralık 2015
İşte dünyayı bekleyen 4 temel risk
Harvard Üniversitesi Öğretim Üyesi Feldstein, dünya için temel ve uzun vadeli riskin, dört kaynaktan gelen jeopolitik riskler olduğunu söyledi.

ABD Dış İlişkiler Konseyi direktörler kurulu üyesi, Ronald Reagan, baba Bush ve Obama'nın ekonomi danışmanı Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Martin Feldstein, projectsyndicate.com'da yayınlanan “Dört Jeopolitik Riskle Yüzleşen Küresel Ekonomi” başlıklı makalesinde yılsonu değerlendirmesi yaptı.

‘Her devrin danışmanı' Feldstein, Türk-Rus geriliminde Putin'in popüleritesini koruma isteğinin önemine dikkat çekti. Feldstein, Rusya'nın doğalgaz tehdidinin Türkiye'nin İsrail'den doğalgaz alma projesiyle limitlendiğini kaydetti.

On yıl süren aşırı düşük faiz, Çin ekonomisinin değişen yapısına dayalı talep kayması ve Avrupa ekonomilerinin kalıcı zayıflığına dayanan, varlıkların yanlış fiyatlanması dâhil önemli ekonomik riskler bulunduğunu kaydeden Feldstein, “Ancak temel uzun vadeli riskler, dört kaynaktan gelen jeopolitik risklerdir: Rusya, Çin, Orta Doğu ve siberuzay” dedi.

Ukrayna ve şimdi de Suriye'de olmak üzere, Vladimir Putin'in sınır ötesi askeri faaliyetlerine artan güveninden kaynaklanan jeopolitik bir tehlikenin ortaya çıktığını kaydeden Feldstein, bunun Putin'in yurtiçindeki popülaritesini koruma isteğinden kaynaklandığını belirtti. Feldstein, “Putin Rusya'nın küresel önemini methetmek için (şu anda hemen hemen tamamen Kremlin kontrolünde bulunan) içteki medyadan yararlanıyor” dedi. 

Feldstein, “Türkiye'nin son İsrail'den gaz alımı kararı bu stratejinin sınırlarını gösterse de Rusya, aynı zamanda Batı Avrupa ve Türkiye'ye gaz ihracatını bir silah olarak kullanıyor. Putin buna ve diğer meydan okumalara karşılık verirken Rusya, dünyanın kalan bölümü için temel bir belirsizlik kaynağı olarak kalmayı sürdürecek” dedi. 

ALIŞILMADIK JEOPOLİTİK ZORLUK SETİ… 

Çin, Rusya, Orta Doğu ve siberuzay kaynaklı risklerin alışılmadık bir jeopolitik zorluk seti oluşturduğunu kaydeden Feldstein, “Bunları vurgulamak suretiyle, küresel ekonomiyi önümüzdeki yıl etkileme olasılığı bulunan diğer konuların önemini olduklarından aşağıda göstermiyorum, ABD para politikası, zayıf hammadde fiyatları, borç krizleri ve benzerleri gibi. Rusya, Çin, Orta Doğu ve siber uzaydan yayılan tehditlerin özellikleri, gelecek yıllarda ekonomi üzerindeki etki ve kalıcılıkları olacak” dedi. (ANKA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:3130.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more