Reklamsız Sözcü

Kampüste telefon şarjı biten öğrenciler çözümü güneş enerjisinde buldu

Kampüste telefon şarjı biten öğrenciler çözümü güneş enerjisinde buldu

android-time 16:10 28 Aralık 2015
Kampüste telefon şarjı biten öğrenciler çözümü güneş enerjisinde buldu
Kampüste telefon şarjı biten öğrenciler çözümü güneş enerjisinde buldu

Bozok Üniversitesi İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü öğrencileri, kampus alanı içerisinde telefon şarj sorununu geliştirdikleri proje ile çözdü.

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü öğrencileri, yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı sağlamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla güneş enerjisinden yararlanarak cep telefonu şarj istasyonu projesini uygulamaya koydu. Cep telefonu ve tüm elektronik aletleri güneş enerjisi ile şarj etmeyi sağlayan `Şarj İstasyonu`, kampus alanı içerisine kuruldu. Bozok Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Ferdi Gevrek, yenilenebilir enerji kaynaklarının özendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla hazırlanan proje ile öğrencilerin başarılı çalışmalar yaptığını belirterek, şöyle dedi:

`Günlük hayatta yaşanan sorunlar ve enerji tasarrufu konusunda yapılan çalışmalara Bozok Üniversitesi olarak bizler de katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Enerji konusunun önemi bütün dünyada dikkatle takip ediliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artmaktadır. Hazırlanan bu proje ile farkındalık oluşturmayı amaçladık ve öğrencilerimizin de kampus alanı içerisinde günlük hayatta ihtiyaç duydukları bir konuda hazırlanan proje ile önce öğrencilerimiz arasında farkındalık oluştuğunu düşünüyoruz.`

Öğretim Görevlisi Ferdi Gevrek, güneş paneli ile çalışan şarj istasyonunun 500 TL`lik bir maliyeti olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Projede kullandığımız sistem 60 watlık bir güneş paneli, bir akü, bir şarj regülatörü, çoklu cep telefonu şarj aleti ve USB çıkışları mevcut. Öğrenci arkadaşlarımız dışarıda sohbet edip çaylarını yudumlarken, aynı zamanda cep telefonlarının şarjını yapabilirler. Okul içerisinde priz aramaya, cep telefonunu şarj etme derdine son. Bir cep telefonu 45 dakika ile 1 saat arasında şarj oluyor. Elektrik kesintililerinde cep telefonu şarj problemi yaşanabilir. 500 TL`ye mal olan bu sistemle elektrik kesintisi anında yine şarj edebilir ve iletişim sağlayabiliyoruz.” (DHA)

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:4528.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more