Reklamsız Sözcü

Memur ‘seçim kozu’yla masaya oturacak

Ufukta erken seçim ihtimalinin görünmesi, toplu sözleşme masasına oturmaya hazırlanan memur ve memur emeklilerine büyük zam fırsatı doğurdu.

android-time 16:15 9 Temmuz 2015
Memur ‘seçim kozu’yla masaya oturacak
Ufukta erken seçim ihtimalinin görünmesi, toplu sözleşme masasına oturmaya hazırlanan memur ve memur emeklilerine büyük zam fırsatı doğurdu.

ERDOĞAN SÜZER/ANKARA

Siyasi partilerin koalisyon görüşmelerine başlamasına karşın ufukta erken seçim ihtimalinin görünmesi, toplu sözleşme masasına oturmaya hazırlanan memur ve memur emeklilerine büyük zam fırsatı doğurdu. Sendikalar, pazarlık yapacağı hükümetin kısa süre sonra seçime gideceği hesabıyla, tüm maddi ve manevi sorunların çözümünü içeren geniş teklif paketi hazırlamaya başladı.

Yaklaşık 3 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisinin 2016-2017 döneminde alacağı zam ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri 3 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Görüşme masasının memur tarafı için Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK için yerler ayrıldı. Ancak bu sendikaların karşısına hangi hükümetin hangi temsilcisinin “bakan” sıfatıyla oturacağı henüz belirsizliğini koruyor. 45 gün içerisinde koalisyon hükümeti kurulamazsa memurun muhatabı mevcut Çalışma Bakanı Faruk Çelik olacak. Görüşmeler devam ederken seçim kararı alınırsa, masaya seçim hükümetinin bakanı oturacak.

MEMURU ÜZÜP SEÇİME GİTMEZLER

Koalisyon kurulsa da kurulmasa da erken seçimin yakın olduğunu düşünen Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK yöneticileri, hem yüksek oranlı bir zam hem de yeni hak talepleri belirledi. Sendikacılar, fırsat olarak gördükleri siyasi konjonktürden yararlanıp memur ve memur emeklilerine adeta piyango niteliğinde kazanımlar sağlamayı umuyor. Bir sendika yetkilisi, “Koalisyon olsa da olmasa da erken seçim kaçınılmaz görünüyor. Bizimle masaya oturacak hükümet üyesi parti ya da partiler 5 milyon memur ve memur emeklisini üzüp seçime gitmeyi göze alamaz. Bu büyük fırsatı iyi değerlendirmek istiyoruz” dedi. İşte sendikaların toplu sözleşme masasında talep edeceği bazı kritik talepler:

EMEKLİ MAAŞINI YÜKSELTİN

Memurların maaşını belirleyen çok sayıda yan ödeme sosyal güvenlik hesabına yansımıyor. Bu nedenle memur emekli olduğunda aylığı yarı yarıya düşüyor. Bu nedenle de çoğu memur emekli olmak istemiyor. Sendikalar hükümete, taban aylığını yükselten, yan ödemelerin tümü emekliliğe yansıyacak şekilde hesaba katıldığı yeni bir sistem talep edecek. Talebin kabul edilmesi halinde emekliye ayrılan memur daha yüksek maaş alacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİNİ 2 KATINA ÇIKARIN

Mevcut sistemde işçiler, memurlara göre çok daha yüksek emekli ikramiyesi alıyor. Sendikalar, kamuda işçilere ödenen emekli ikramiyesinin aynısının memurlara da ödenmesini isteyecek. Bir sendika yöneticisi emekli olduğunda bir işçinin 100-120 bin lira, memurun ise 50 bin lira ikramiye aldığını, masada bu uçurumu gidermeyi hedeflediklerini söyledi.

ZAM KAYBINI TELAFİ EDİN

Bir önceki toplu sözleşme nedeniyle 2014 yılında memura enflasyon farkı ödenmemiş, sonuçta da yapılan zam enflasyonun altında kalmıştı. Özellikle Kamu-Sen yeni dönem zam oranından önce bu kaybın telafi edilmesini, zammın bunun üzerine uygulanmasını istiyor. O sözleşmeyi imzalayıp “başarı” olarak kamuoyuna sunan Memur-Sen ise uğranılan kaybı başka ifadelerle de olsa talep listesine yazacak.

VERGİ DİLİMİNİ YÜKSELTİN

Çalışanların yıllık geliri 12 bin lirayı aştığı andan itibaren Gelir Vergisi tarifesi yüzde 15'den yüzde 20'ye çıkıyor. Dolayısıyla en geç haziran ayından itibaren tüm memurların maaşı düşmeye başlıyor, üstelik temmuz zammı vergiye gidiyor. Sendikalar ya gelir vergisi tarifesinin 12 bin liranın çok üzerine çıkarılarak ücretlilerin ilave vergiden kurtulması ya da ücretlilerin vergisini yüzde 15'le sınırlayan yeni bir düzenleme yapılması talebini masaya getirecek.

YILLIK İZNİ ARTIRIN

İşçilerin yıllık izin hesabında “işgünü”, memurlarda ise “gün” esas alınıyor. Bu nedenle memurların yıllık izinlerine hafta sonu tatilleri ile diğer tatiller de dahil ediliyor, örneğin 9 gün yıllık izin alan memur, aslında 7 iş günü yıllık izin kullanmış oluyor. Memur, yıllardır gündeme gelen bu sorunu bu görüşmelerde çözmek istiyor.

REFAH PAYI ÖDEYİN

Memur sendikaları bu toplu sözleşme görüşmelerinde kayıpların telafisi, yüzdelik bir zam ve enflasyon farkının yanı sıra refah payı da talep edecek. “Ekonomi büyüyorsa memur da o refahtan payını almalıdır” diyen bir sendika yetkilisi, bu talebin de  masada olacağını söyledi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more