Reklamsız Sözcü

Milli Piyango ihalesi yeniden yapılacak

ERG-Ahlatçı OGG parayı yatırmadı. Milli Piyango ihale komisyonu iptal edecek

android-time 11:52 11 Aralık 2015
Milli Piyango ihalesi yeniden yapılacak
ERG-Ahlatçı OGG parayı yatırmadı. Milli Piyango ihale komisyonu iptal edecek

Milli Piyango ihalesinde en yüksek ikinci teklif sahibi ERG-Ahlatçı Ortak Girişim Grubu’nun lisans bedelini gerekli süre içinde yatırmadığı, bu nedenle
yeniden ihaleye çıkılacağı belirtildi.

Geçen yıl 15 Temmuz’da yapılan şans oyunları işletme ihalesinde 2.755 milyar dolar ile en iyi teklifi veren Net Şans-Hitay ortak girişim grubu aldığı ek süreye rağmen lisans sözleşmesini imzalayamayacağını açıklamış; ardından sürecin 2.75 milyar dolar ile en iyi ikinci teklifi veren ERG-Ahlatçı OGG ile devam ettirilmesi kararı alınmıştı.

ERG-Ahlatçı OGG ihale bedelini yatırmak için 10 Aralık’a kadar ek süre talep etmiş ve bu isteği kabul edilmişti.

Bir ekonomi yetkilisi dün akşam Reuters'a yaptığı açıklamada, “İhalede ikinci sırada yer alan ERG-Ahlatçı OGG parayı yatırmadı. Milli Piyango ihale komisyonu yarın sabah (bu sabah) toplanıp ihalenin iptal edilmesine ilişkin karar alacak” dedi.

ERG-Ahlatçı OGG’nin döviz kurundaki artış nedeniyle maliyeti karşılayamadığı ve ödeme güçlüğü çektiği belirtiliyor. Üst düzey bir başka ekonomi yetkilisi ise, ihale
komisyonunun kısa süre içinde toplanarak iptal kararını resmi olarak alacağını belirterek, “Yeniden ihaleye çıkılması konusunda bir irade var. Çok uzun olmayan bir süre içinde yeni ihaleye çıkılacak” dedi.

Milli Piyango özelleştirmesiyle ilgili daha önce mevzuatta oluşan bazı problemlerin de çözüleceğini kaydeden aynı yetkili, “Döviz kurundaki değişim ihalenin iptale gitmesinde etkili oldu. Bundan sonraki ihalede daha sağlıklı bir sürecin işlemesini bekliyoruz” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more